| GEORGY_4531 a întrebat:

am o mare problema eu sunt fata, si am mult par pe picioare. ce sa fac? mama zice ca daca ma epile o sa imi creasca mai mult, si pe afara imi este jena sa ma mai imbrac in fusta, in rochie, sau un pantaloni scurti, ce sa >>fac?

17 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Si fetele cu par pe picioare pot fi sexy. in afara cazului in care ai mustata parul unei femei nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni, este semnul maturitatii.

| Millanteria a răspuns:

Singurele cazuri în care îţi creşte mai mult păr sunt acelea în care de epilezi cu crema depilatoare sau lama. În cazul în care te epilezi cu aparatul, totul e ok, insa cea mai buna metoda este epilatul cu ceara sau benzi depilatoarewinking. Daca consideri ca esti prea mica sau nu te lasa mama ta sa te epilezi inca, poti apela si la urmatoarea solutie: decoloreaza-ti parul! se va observa mai greu si vei putea si tu sa te bucuri de fustite sau pantaloni scurti vara aceasta big grin. P.S.: ai grija sa nu cumva sa te epilezi in timpul menstruatiei... iti va creste mai repede happy.

| Damasc a răspuns:

Bine zis mare problema! sfatul meu,n-o asculta pe maica-ta si epileaza-te laughing, niciunui baiat nu i-ar placea sa vada o fata cu par pe picioare crede-ma, daca mai includem si mustata e clara treaba laughing

| cristiancristir a răspuns:

E adevarat ca poate sa iti creasca mai mult de la epilat. Insa ramane unica solutie. Doar nu o sa iesi asa pe strada. Trebuie sa te epilezi. la fel cum barbatii se rad pe fata. Am o matusa care isi epileaza mustata destul de des. Micile neplaceri ale vietii pe care trebuie sa le infrunti. Nici mie nu imi place sa ma barbieresc mereuhappy Sa fii fericita happy

| didiDia a răspuns (pentru cristiancristir):

Frumos raspuns. Bravo! Nu inteleg de ce v-a dat cineva vot de stupid.

| cristiancristir a răspuns (pentru didiDia):

Poate nu a inteles raspunsu Prostia e relativa. happy

| Kittynika a răspuns:

Styu prin ce treci am patit la felsad,maica mea nu ma intelegea deloc zicea acelasi lucru eu aveam f mult par (am hirsutism,asta inseamna ca nu doar pe picioare am par ci si pe maini,burta),dar nu m-a interesat si tot m-am epilat,nu mi-o zis nimic.
Nu-i adevarat ca iti creste mai mult du-te la ea cu argumente si spune-i:
-firul de par dupa ras cu lama este aspru fiindca varful creste drept si cum e nou pare mai inchis la culoare(celelalte fiind decolorate de soare par mai deskise la culoare si sunt mai fine)
-parul nu creste mai des si nici mai gros fiindca nu are cum,din folicul creste un fir de par odata smuls sau taiat creste tot acelasi fir de par nu mai multe nici mai gros,deci in concluzie o sa-ti creasca la fel firele de par nicidecum mai dese mai groase etc.
-daca o sa folosesti ceara(rece sau calda), sau aparat de epilat(care smulge firul de la radacina), firul de par se subtiaza creste in aproximativ 2 saptamani sau o luna.
Deci fa bine si spune-i mamei tale ce ti-am zis si eu si ar face bine sa te sprijine si sa te ajute in acest lucru ca intre fete.Styu ca este naspa, pe mine nu ma inteles niciodatasad

| elena999 a răspuns:

Pai si eu am,oricine are la o anumita varsta, dar, mama mi-a zis ca normal la 18 ani ar trebui sa ma epilez.Mama mea se epileaza, toti o fac.Eu iti recomand ca daca ai chiar asa de mult sa te epilezi.Pana la urma, toti fac asta.Da, asa e iti creste mai repede.Nu numai la picioare creste repede, peste tot unde te epilezi creste repede, dar nu conteaza.Bine ar fi sa te epilezi cum face orice femeie. Sper ca te-am ajutat!

| QueenofLove a răspuns:

Buna.Epileaza-te cu ceara, este dureros dar va creste mai rar si nu asa mult.daca te vei epila cu lama va creste intr-o saptamana dar nu mai mult decat ai avut. Daca te faci cu crema epilatoare este costisitoare la pret dar va avea acelasi efect ca ceara doar ca nu va fi dureros. Sper ca te-am ajutat.

| MLSS a răspuns:

Nu folosi lama, dar foloseste ceara dura ca sa te epilezi. sau un epilator de la Braun, ceva, ca nu doare cu epilatorul. poate prima data putin. si eu am destul par si ma descurc f bine. trebuie sa te epilezi. mai ales daca ai peste 12 anibatting eyelashes :** sau cel mai bineee! folosesti crema depilatoare. fara durere si fara sa-ti creasca mai mult. cel mai binehappy sper ca te-am ajutatlove struck daca vrei sa mai vb add me colacuacid@yahoo.com
funda?:*** love struck

| misteralexutzu a răspuns:

Ar fi mai multe variante, sa te epilezi tot timpul, sa iti vopsesti paraul de pe picioare cu o culoare care nu iese in evidenta de exemplu blond sau s nu-ti pese de ce cred alti si sa iti lasi parul in pace! Tu alegi!

| kill4fun_1118 a răspuns:

Te faci cu ceara sau te epilezi si este adevarat ca o sa iti creasca mult si repede, dar te epilezi de fiecare data cand iti crestewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun
1 epileazate
2 epileazate zilinic daca vezi ca creste
3 zi la mata ca tu esti fata nu baiat
4 si ai terminat

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! pai spune-i mamei tale ca ai si tu o varsta si trebuie sa incepi sa te epilezi(eu iti recomand ceara nu lama), doar esti fata nu baiat ca sa ti-l lasi sa creasca in continuu.

| Naoa a răspuns:

Nu e adevarat daca te epilezi cu epilatorul sau ceara. In orice caz, sa nu folosesti lama de ras! Ingroasa firul de par... Aceeasi problema am avut-o si eu. Eu folosesc epilatorul si pot sa zic, ca in anumite locuri, nu a mai crescut deloc par :X. Stiu cum te simti... Si mie imi era rusine sa ies din casa vara fara pantaloni lungi. Mult noroc :*

| julia221 a răspuns:

Ceea ce spune mama ta este valabil doar pentru epilatul cu lama. Daca te epilezi cu ceara sau cu epilatorul din contra, firele cresc mai subtiri, mai putine si mai lent (4 saptamana.). Ce-i drept doare dar e singura solutie.

| Claudiu_2354 a răspuns:

Pai nu prea ai ce altceva sa faci decat sa te epilezi...ca dupa aia cand iti creste il epilezi iar si nu o sa creasca chiar asa repede