| poinarumihai a întrebat:

Buna Tpu...Am o rugaminte sa ma ajutati..astazi la scoala am luat o nota mica la matematica adica 4 pentru ca nu am stiu ceva dar o sa il recuperz problema e ca nu stiu cum sa le spun la parinti mi-e frica ziceti-mi o metoda cum sa le spun pentru ca trebuie sa le spun sa nu afle de la altcineva ca atunci o sa fie si mai rau v-as ruga din suflet dau si funda

Răspuns Câştigător
| Anby a răspuns:

Parinti tai or sa primeasca vestea in functie de cum le-o spui tu. Daca pornesti cu gandul ca vor fi neintelegatori chiar asa s-ar putea sa actioneze.
Principalul este ca tu sa te obisniuesti cu ideea ca ai luat nota, din moment ce te va afecta pe tine.
Incearca sa spui si altora de nota ta, suna o ruda ca un bunic daca iti este apropiat sau mentioneaz-o in cat mai des de fata cu prieteni, la urma le vei spune si parintilor tai.
Mai bine sa le spui direct, poate si in comparatie cu ce au facut ceilanti din clasa ta, ca sa stie ca nu esti numai tu in aceasta situatie si ca esti serios in privinta indreptarii ei.
Tine minte ca e doar o nota, se mai intampla nu e capat de drum. Daca parintii tai isi vor da seama ca regreti poate or sa-ti spuna chiar ei asta.
Bafta~!

9 răspunsuri:
| 3my098 a răspuns:

Păi mai intâi ii duci cu zăhărelul adică dai cu aspiratorul, ștergi praful, daca știi să faci le prăgătești mâncarea lor favorită și apoi le spui

| AgathaRo a răspuns:

Obisnuieste-te cu ideea : bataia doare! Vorbeste cu maica-ta fiindca mamele sunt mai intelegatoare :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca na ....nota mica la matematica.Si ce e sfarsitul lumii? Cea mai mica nota a mea de la scoala a fost la teza de la matematica nota 8.Atat in rest 10.Lasam asta si... spune-le ca nu e o problema daca ai loat o nota mica si o sa recuperezi. Spui ca ai fost neatent si nu o sa se mai intample.Si daca minti parinti nu ajungi nicaieri.

| FlorinFindus a răspuns:

Ar fi mai bine sa le spui decat sa nu le spui ar trebui sa le zici daca nu le zici si afla e si mai rau

| ionutzwk a răspuns:

Poi iti spun eu prima dat iti scoti nota adica iei un noua si apoi le spui parintilor ca din cauza unui coleg nazdravan profesoara va ascultat pe voi doi si v-a dat o nota mica, iar dupa aceea ia parut rau si va mai dat un 9winking

| PlayBoys a răspuns:

Am avut o problema similara. Iti spun ce am facut eu.Prima data m-am straduit mai mult la scoala si am luat un 9 apoi le-am spus parintilor de nota primita, iar apoi le-am spus ca am luat nota mica si ca m-am straduit sa imi ridic mediahappy Funda?

| MusicONE a răspuns:

Nu poti sa-i duci cu zaharelul...ei isi vor da seama de asta. Spunele adevarul si gata.suporta consecintele. oricine ia o nota mai mika.asta e.Eu iti recomand sa spui adevarul, faptul ca minti te poate duce intr-o ipostaza crunta.asa ca te rog eu sa le spui adevarul pe fata, fara sa schimbi subiectu.OK?

| MusicONE a răspuns:

Spunele adevarul si gata!

| ClaudiaMariaB a răspuns:

Pai spune-le nota si cereti scuze ..si promitele ca data viitoare o sa iei o nota mai mare. happy