| iiAntonia7 a întrebat:

Buna TPU`. Am si eu o mica intrebare :* Pe 15 noiembrie ma mut definitiv din tara, ma mut in Anglia. Si ma intrebam daca mai conteaza notele astea care le iau acum, ca tot nu inchei semestrul..Azi la ora de mate, i`a spus o colega lui profa de mate ca eu ma mut si n`am dat test...Si profa a raspuns " Pai ce mai conteaza acum notele. ". Ce vrea sa insemne asta? Ca nu mai conteaza notele de pe sem. asta daca ma mut? love struck Pana acum am luat 4 la franceza oh go on Mrg, si 7 la romana ( in catalog amandoua ), si maine urmeaza sa arat 5 desene la profesoara de desen (pentru ca azi nu le-am adus), si eu n-am cum sa le fac azi oh go on Si in plus mai trebuie sa invat si pe de rost 2 pagini la romana.:\ Deci, mai conteaza sau nu notele? ( Prefer sa raspunda cineva care a auzit ceva legat de subiectul asta, sau stiewinking ).

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu, notele de anul acesta nu vor mai conta. Oricum educaţia de-acolo e total diferită, şi presupun că vei fi nevoită să dai teste ca să vadă la ce nivel te afli, în ce clasă să intri, nu ştiu cu siguranţă cum funcţionează sistemul britanic. În orice caz, ce faci aici nu va ştii nimeni xD
Eu era să mă mut în Suedia, şi sub aceeaşi idee de "oricum nu contează notele" mi-am stricat mediile, destul de rău. Dar dacă eşti sigură că pleci, nu-ţi fă griji, nu mai are importanţă happy

| iiAntonia7 explică (pentru DakotaRoyse):

Mersi mult de raspuns. :X. Si daca o sa mai iau sa zicem, vreo cateva note de 4, o sa ma afecteze cu ceva in Anglia? Ca totusi acolo notele sunt ( A, B, C... ), si nu stiu..Ma gandeam ca daca sunt sub 5, conteaza. :d

| DakotaRoyse a răspuns (pentru iiAntonia7):

Nu contează notele de aici. Nu ar avea vreo importanţă cred că nici dacă ai pleca la sfârşit de semestru şi ţi s-ar cere foaia matricolă, care oricum e dă doar la sfârşit de an.
Ei au alt sistem de notare, alt sistem de predare, şi în funcţie de nivelul pe care îl consideră ei adecvat pentru tine, o să intri într-o clasă, poate nu în aceeaşi în care eşti acum (de exemplu dacă eşti a 6-a, intri într-a 5-a sau a 7-a, zic şi eu).
De ce ar conta notele sub 5? laughing Nu ţi le numără nimeni acolo xD

| iiAntonia7 explică (pentru DakotaRoyse):

Ce bine. :X Deja trebuie sa ma obisnuiesc sa stau in picioare la ore pana plec. laughing M-am certat si cu diriginta oh go on Pe motiv ca de ce nu invat, si incerca ea sa ma "pacaleasca" ca notele se trec, si i-am zis "Da, stiu ca se trec, dar nimeni nu le ia in seama ( si i-am zambit "urat" ) rolling on the floor). In fine. Am discutat si cu mama si am facut un pact : nu mai invat la scoala, nu-mi mai fac temele, dar incerc sa invat accentul britanic. laughing Si a mers. Timp de 3saptamani nu mai invat laughing Yayy.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru iiAntonia7):

Foarte bine, succes cu accentul happy E ceva chin, zic eu xD