| IuLLZ a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine va rog. Cu toate ca stiu ca o sa va plictisesc spunandu-va asta ( stiu ca nu va intereseaza notele dar). Ma rog.In clasa a cincia am avut media 9.68 iar in a sasea 9.90. Acum, in clasa a 7-a, nu situ ce se intampla cu mine. Invat la fel de mult, imi dau silinta, etc. Dar pe primul semestru mi-a iesit media 9.50. Profesoara de desen( tot sem I) mi-a pus 4 pentru ca mi-am uitat desenele acasa. N'am luat niciodata o nota mai mica de 8, si 4 acela m'a demoralizat foarte tare. Mi'a iesit media 7. La Biologie 8 ( cred ca e pe merit, nu ma descurc la biologie, deci nu ocmentez). La istorie si geografie nu am facut orele (profesoarele bolnave) si ne-au incheiat mediile,, din burta" cum se zice, fara teste, ascultat, nimic. ( 9 la amandoua ). Si restul de 10. Acum, in semestrul II, incerc sa'mi maresc mediile. Am numai note de 10 (deocamdata), in afara de religie. Doamna de religie este foarte de treaba si deschisa cu noi, dar nu stiu ce s-a intamplat in ziua aceea. Doamna diriginta(profesoara de matematica) m'a luat la pregatire (pentru olimpiada ) in ora de religie...Pe mine si pe un coleg. Doamna de religie s-a suparat foarte tare si ne'a pus 4 la amandoi. Asta o sa'mi strice media. Eu credeam ca sunt un copil bun. Imi pasa de scoala, si chiar invat, imi fac temele... Dar, acum, cu notele astea.Pana si la olimpiade (la toate) iau locuri bune. Decat la matematica am luat lcoul 7, la restul 4 si la romana 2. straight face Doamna de religie a zis ca daca mergem la biserica, alaturi de ea, ne asculta la o rugaciune, si in functie de cum zicem rugaciunea, ne modifica 4 acela. Am fost (oricum mergeam). Si, ce credeti? Nu ne-a modificat 4, ne'a pus un 10 pe langa. Pai alta e sa ne modifice 4 macar intr-un 7 sau 8 si alta sa ne puna un 10 p langa. Si ultima problema. Ora de franceza, pauza, profesoara in spatele clasei, vorbea cu un coleg. Catalogul deschis, pe catedra, exact la pagina mea. Normal ca m'a tentat sa ma uit. Dar faza e ca, un coleg a strigat ca ma uit in catalog, si profesoara s-a suparat foarte tare, a zis ca nu am voie sa ma uit in catalog ( nu stiam ). si mi-a scazut 4 puncte la purtare. Ora urmatoate mi-a facut morala si a zis ca ce am facut eu e echivalent cu o crima si ca sunt buna de dus la scoala de corectie. Pentru atata lucru?! Am inteles ca am gresit, mi-am cerut scuze. M'a iertat, a zis ca sunt copil bun si mi-a sters punctele scazute. Intrebarile mele sunt urmatoarele? Invat bine? Ce se intampla cu mine de am notele mici? Trebuia sa faca atata caz profesoara de franceza? Ce parere aveti de intamplarea de la religie? Si inca ceva.De ce in clasa a 7-a toti profesorii ne reproseaza ca suntem mair si d'aia ne pun note mici? Sincer, cum credeti ca invat? big grin. Multumesc tuturor celor care au avut rabdare sa citeasca tot. Scuze ca v'am plictisit! La revedere!

Răspuns Câştigător
| Avril:x a răspuns:

Mie mi se pare ca inveti bine...
Cat despre prfesoara de desen e la fel ca a meawaiting Daca iti uitit desenu cand le cere ea iti dau cadou un 4straight face
Profesoara de franceza foarte exageratawinking Stai linistita si pe mine m-ar fi tentat sa am uitthinking La scoala am uit si cu profu sau profa pe langa minelaughing Nu imi zice nimictongue
Iar la Religiebatting eyelashes LOL il loc sa te felicite ca participi al olimpiada ea iti pune un 4 ca te duci la pregatiresad Si eu am fost la oimpiade si nu imi zicea nimic dka lipseam de la ora deoarece vorbea profesoara respectiva cu doamna/domnu cu care aveam orahappy
Te felicit pentru realizarile talebig grin
Mie mi se pare ca esti despteaptatongue

XoXokisskisskiss

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Ppppfff! mai, ceea ce trebuie tu sa intelegi este ca o nota din moment ce ai pus-o in catalog NU SE POATE MODIFICA. profesorilor nu le este permis sa faca ce vor cu catalogul ala pentru ca daca cineva ar vedea 4 ala modificat ar zice ca cine stie cine a facut asta(poate chiar tu). in al doilea rand profele tale de religie sh de franca sunt cam duse.deci nu trebuie sa le bagi in seama. esti un copil bun sh taman de aia au asteptari de la tine, nu e o tragedie un patru:```daca nu ai 3 sau 4 nu ai trecut prin scoala``.

| MusicisMusic a răspuns:

Nu te ingrijora...de la 6 ani merg la scoala aici in Los Angeles si pana in clasa a 7 am avut doar note de A+ (10) acum a venit o profesoara de matematica culmea din romania si mi-a stricat media la matematica cu un -C.Nu-i nimic inveti f bine zic eu iar anatomia asta ne omoara pe toti... Felicitari

| Băscuţă a răspuns:

Sa vezi intr-a 8-a cate asteptari vor fi?

| ada_8825 a răspuns:

Despre profesoara de religie sa stii ca nu are voie sa-ti puna 4 daca tu ai fost absenta la ora si doamna diriginta te-a invoit.

| Arii :x a răspuns:

1. faza cu catalogu' nu are sens. e aiurea.adica hello sunt ochii tai poti sa te uiti unde vrei tu si plus de asta doar te uitai nu modificai nimic p'acolo sau ceva
2. faza cu olimpiada, pai profa' care te'a invoit trebuia sa ii zica profei celelalte ca lipsiti altfel proafa ailalta nu s'ar fi suparathee hee
3. stai calma ca inveti bine doar ca se mai intampla coincidente sa cada cu nota mici si cu zile rele deodata si atunci te pierzi si cazi in mai rau
si in final nu uita ca profii fac ce el taie pe ei capu' daca vor sa-ti puna 2 pentru ca ai stiut lectia perfect 2 iti pun si nu ii contrazice nimeni

| aviage a răspuns:

E normal, pe masura ce cresti apar mai multe informatii, mai grele, mai greu de retinut si mai dificile. nu iti face griji, starduieste-te mai tare( desi stiu ca te straduiesti destul), ambitioneaza-te. dale peste nas profesorilor si invata, ca sa nu mia aibe ce sa iti reproseze cand nu ai stiut ceva ptc tu invatzind o sa stii. in legatura cu profesoara de religie era doar geloasa si ofticata ca i sa luat de la ora un elev silitor care raspunde la ora asa ca a reactionat inadecvat, urat din partea ei. ei eu am trecut prin asta, intra-a 7a e cea mai multa materie, dar nu iti face griji. succes in continuare, bafta si ai grija cu notele si cu profesorii. spar ca am fost un pic de ajutor si daca nu am fost imi cer scuze happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DOAMNE APARA-MA DE ASA CEVA!
cum frate sa-ti scada 4 puncte la purtare :O:O pai cat ma uit eu inc atalog trebuia sa raman repetenta rolling on the floor
oricum staruie de profesori!
si problema cu religia:eu intra 5-a aveam un 10 la geografie pe al doilea semestru(nu mai zic ca pe primul aveam media 10 ) copil bun etc.
Incepuse de la un timp proful, sa ne predea prea mult(lectii prea lungi, greu de retinut) si nu am invatat o buna perioada de timp. Apoi cand a venit timpul sa ma asculte...
eu: zero
Mi-a pus 4, am suferit foarte tare, m-am pus cu burta pe carte si am luat pe langa acel 10 si 4 inca doi de 10.
Iar la sfarsitu semestrului cand se incheiea media: Profesorul, Daia-r Dumnezeu SANATATE! a modificat acel 4 transformadu-l in 8! si mi-a iesit media 10...
Bineinteles ca a fost ilegal... dar totusi am iesit premianta la diferenta de cateva sutimi de o colega de clasa.
Incredibil dar adevarat.
Asta a fost destinul meu, pe care mi l-a dat Dumnezeu, mi-a dat NOROC!

Revenind la povestea ta: poate ca si tie iti modifica insa conteaza si mentalitatea porfesorului.

Din cate ai zis tu, profesorii tai imi par dupa timpul lui mamaie!
Doamne Fereste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe clasa a 7a e greu mai ales la biologie, romana si matematica si profesoara de franca a reactionat normal ca in clasa a4a un baiat a scapat niste apa pe catalog si a fost zarva mare si pe a6a o fata a motivat notele ei din catalog si nu stiu ce i-a facut ca eram in ghips si nu as zice ca inveti rau depinde si la ce scoala esti

| IuLLZ explică:

Multumesc mult de raspunsuri.