| anonim_4396 a întrebat:

Am un MTB nakamura summit 700 si i-a ruginit lantul si l-am dat cu spray anti-rugina si am dat si pe la frana (am crezut ca e ok ce fac ) si acum cand pun frana se aude un scartait puternic.Intrebarea e cum as putea sa scot ulei-ul de la frana?

3 răspunsuri:
| Fxsol a răspuns:

Dacă ăi frâne pe disc mecanice său hidraulice trebuie sa schimbi plăcuțele pentru că uleiul a fost absorbit si nu măi poate fi scos(dacă schimbi plăcuțele spală bine discul sa fi sigur că a ieșit tot uleiul). Dacă ai V-brakes încearcă sa scoți plăcuțele si se le speli dar nu sunt sigur dacă o sa meargă.

| xAndreas11 a răspuns:

Incerci sa scoti discul de la frana si sa-l bagi in otet, o sa se inegreasca probabil, da trece. scartaie ca e uleios.