| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
De Craciun voi primi un glop planetar pentru ora de geografie ca sa nu ma trezesc in dimineata de Craciun fara ceva sub pom.
Dar adevaratul cadou este sa incep sa calaresc la un centru de echitatie din apropiere.
Banii care ii cheltuie pe mine pe o luna fara lucruri cumparate sunt 300 lei.
Acolo o ora este 50 lei.Ar veni o ora pe saptamana deci 200 de lei pe luna,
Este mult 500 de lei sa cheltuie parintii mei lunar pentru mine? In cazul in care primii 300 de lei sunt pentru ore de canto si pregatire engleza si germana. Avand in vedere ca nu ii dau degeaba ci la limbile straine se vede progresul meu rapid iar la muzica fac ceva ce imi place si uneori castig si bani de la concursuri etc.
Echitatia ar consta in sport in aer liber si conditia fizica+placere.

Intrebarea:

Este mult 500 de lei sa cheltuie parintii mei pe mine?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ave ti niste intrebari, esti copilul lor ei sunt părintii tai noi de unde sa stim daca este mult sau putin 500 lei cît cheltuiesc părintii tai cu tine, presupun ca esti singură la părinti si ei au salarii foarte mari ca daca ar avea salariu de 800 lei nu si ar permite sa dea 500 lei numai pe cursurile tale, ca mai trebuie sa si maninci tu si parintii sa va imbracati incalțati ca vine iarna plus facturile care cresc de la o lună la alta, intretinere lumină cablu telefoane internet, deci in concluzie părintii tai cheltuiesc cu tine lunar 500 lei ca au din ce daca nu avea u nu te dadeau la atitea cursuri. Ce varsta ai?

| Samariteanul a răspuns:

Daca parintii tai au un venit stabil si daca tu chiar inveti si te bucuri de acele ore nu are importanta pretul.Gandete-te ca acele ore de canto si germana si engleza te vor ajuta in viata, deci nu are importanta pretul.Am putea zice ca echitatia este o placere pentru tine, iar atunci cand parintii tai nu-si vor mai permite sau va deveni costisitoare ai putea sa renunti la ea(pentru ca nu cred ca vrei sa te faci calaret sau intrusctor de echitatie in viitor...).In mare, nu conteaza banii, ci faputl ca tu vei fi pregatit in viata. Dupa 3 ani de engleza si germana poti sa renunti la preg daca vrei is sa-ti gaseti pe cineva cu care sa conversezi.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ce primesti, ma, "glop"? Ahahaha, nu stiu care-i progresul tau la limbile straine, da-n materie de limba romana si la cum este scrisa postarea asta, mi-e clar ca ai mare nevoie de ajutor...
In rest, nu exista mult sau putin. Exista banii parintilor tai, pe care ei ii muncesc si ei decid ce si cum investesc in tine si de ce. Cand vei avea serviciu (probabil ceva shaormar sau covrigar) vei pricepe ce spun.