| GeOrGiAnA_7466 a întrebat:

Buna TPU...Imi puteti zice si mie cateva jocuri cu carti de joc(in afara de macaua, chems si contra, rentz, wist, popa prostu', razboi)? Si cateva explicatii daca imi puteti da.

5 răspunsuri:
| LoveTVD a răspuns:

Trombon-se impart toate cartile si de ex tu pui 2 carti si zici 2 de 3 acele carti pot fi adevrate sau poti sa minti de ex daca acele carti sunt adverate cel care iti zice tie trombon ia el cartile si daca sunt false tu iei cartile inapoi, tu de exemplu pui 1 carte de 1 celalalt care este langa tine poate sa spuna si inca unul dupa aia celalalt inca 2 si tot asa pana cineva zice trombon... e mai complicat jocul asta dar e super tare mai ales daca sunteti mai multi care joacawinking sper ca ai inteles :* funda?batting eyelashes

| Băscuţă a răspuns:

Septica... dar nu mai stiu cum se joacalaughing

| ℬaby a răspuns:

Buna, Joe!happy

Tabinet!winking. Daca sti acest joc cred ca iti e de folos si la matematica. Daca nu ai auzit inca de el, iti voi explica cum se joaca:
-se fac cartile
-se impart la primul jucator 4 carti.Acesta trebuie sa spuna daca ii plac cartile sau nu. Daca ii plac le pastreaza si tu ii vei mai da doua. Daca nu ii plac, le lasa jos si ii dai sase carti din pachet.
-Cu cartile ramase jos se aduna. De exemplu: jos sunt patru carti: 2, 12 si 7 thinking(Zic si eu...) Se aduna cartile dar NU exista carte mai mare decat 14.(Popa).
-Tu daca in cele 6 carti ai una care sa contina suma unora de jos. Le iei. Exemplu: In cele 6 carti primite, ai 14. Si jos sunt carti care suma lor este 14, iei acele carti. happyDaca nu ai ce sa iei de jos...Lasi o carte jos, pe care vrei tu!winking
-Dupa terminarea cartilor, se aduna punctele, acestea fiind(toate au cate un punct) : 2 de trefla, 10 de oricare fel, as de oricare fel, douasprezece de oricare fel, treisprezece de oricare fel si patrusprezece de oricare fel. thinking

Sper ca ai inteles si sper ca ti-am fost cu ceva de ajutor!happy
Iti urez bafta si joc placut!love struck

ByBypeace sign

| lolipopfree a răspuns:

Uno e ca macao da iti trebuie carti speciale.
pacalici asta e simplu cred ca sti sa il joci nu?

| FashionCellia a răspuns:

Toci:Se joaca in doi cu doua perechi de carti.Fiecare are in fata lui cate o pereche de carti amestecate si cu fata in jos.Se intoarce cate o carte,fiecare jucator la randul lui si se pune langa gramada intoarsa in jos,de data asta cu fata in sus.La mijloc se face "casa" care incepe cu AS,2,3,4...Daca unuia din jucatori ii iese 7 si nu l-a pus la casa unde este 6,i se spune "TOCI"si atunci este obligat sa lase cartea in gramada lui de carti cu fata in sus.Daca unul din jucatori are in gramada cu fata in sus de ex 8 si celalalt intoarce cartea cu nr 9,atunci poate pune 9 peste 8 in gramada adversarului,si continua sa joace inca o carte,pana in momentul in care neavand unde sa puna este obligat sa puna in gramada lui de carti.Tot la fel,daca are 9 care merge dupa 8-ul adversarului si nu o pune acestuia i se spune "TOCI"si atunci cartea ramane in gramada jucatorului.Scopul jocului-sa termini toate cartile "plasandu-le" ori la casa ori in gramada adversarului.Dupa K(popa)se incepe iar cu AS.Nu conteaza culoarea ,doar ordinea crescatoare.Daca aceeasi carte merge pusa la casa si in gramada adversarului,jucatorul este obligat sa puna la casa.Daca jucatorul pune o carte in gramada proprie si acea carte merge pusa adversarului sau la casa,iar adverasul nu spune "TOCI"atunci jucatorul poate lua cartea din propria gramada si o poate pune adversarului sau la casa.Fiecare jucator la randul lui poate juca cartea cu fata in sus din propria gramada.De ex.in gramada cu fata in sus am un 9 care nu merge nicaieri ,din gramada cu fata in jos trag un 8 lare merge peste 7-le adversarului,pun 8-ul apoi 9(care il am cu fata in sus)si continui sa joc...La fel si la casa.