| marionettetolife a întrebat:

Vreau niste jocuri de carti interesante dar nu cele mai populare gen macaua, razboi, pachetel, septica, toci, popa prostu, machu-pichu etc
Funda si voturi
Si da puteti sa imi si explicati cum se joaca!

Răspuns Câştigător
| Dedegs a răspuns:

Tabinet. Funda?:p

4 răspunsuri:
| marionettetolife explică:

Anonim32 le stiu pe toate care le-ai mentionat
si kamy5543, dedegs merita funda fata de tine care vii doar sa te bagi in seama

| EsarfaRozZ a răspuns:

Trombon, snaptz (nu stiu daca asa se scrie, dar asa se citeste laughing )
nu am cum sa iti explic cum se joaca pentru ca e mult de zis...oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Killer preda-te!

Acest joc se joaca in mai multi insi. Dintr-un pachet de carti iei un joker si un cartea de 14(K), iar restul sunt numere simple precum 2, 3, 4,5,6,7 etc.
Joker-ul este Killer.
Cartea de 14 este politistul.
Ceilalti sunt cetateni.
Fiecare isi vede cartea si nu o arata nimanui, trebuie sa fie liniste totala.
Killer face cuochiul discret fiecarui jucator, astfel cetatenii mor. Si ca sa ingreuneze jocul fiecare cetatean se da mort cand are el chef. Daca killer face cu ochiul politistului, sau daca el il vede,
acesta zice "killer preda-te!". E tare distractiv. 2) Trombon
Jocul se joaca in doua sau mai multe persoane, se impart toate cartile, dupa care de exemplu tu ti le asezi crescator(de la 2 la 14). Scopul jocului este sa ramai fara carti, in joc poti sa minti sau sa nu minti, deci de exemplu zici ca pui trei de 2 si tu pui doi de 2 si printre care si un 8 sau orice...si daca coechipierul crede ca tu minti spune trombon. Daca ai mintit iei cartile de jos daca nu le ia coechipierul care a zis trombon.Este un joc distractiv. 3) Jocul se numeste minti

se joaca in cate persoane vrei
se impart carile cate 7 la fiecare jucator se pune o cate jos si se spune ce carte e daca e 3 de frunza si tu nai, poti pune orce carte dar trebuie buie sa spi ca e de exempu 9 de frunza daca cineva isi da seama ca yu minti spune MINCINOSULE daca ai mintit ei doua carti din pachet dar daca nu care a spus MINCINOSULE IA 9 CARTI DIN PACHET cine pierde fiind prins de maxim 4 ori se numeste hot iar care castiga prin minciuna se numeste chic e distractiv 4) Pei Q=bonsure madam
K=sarutmana parinte
J=salut
10=pui mana pe carte si cine pune ultimu mana ia toate cartile
A=stai nemiscat
ca deci.de ex eu dau jos Q toti jucatorii (si eu) spunem bonsure madam, tu dai 10 si trebuie toti sa punem mana pe carte si cel cre e ultimu ia toate cartile.cam atat sper ca iti dai seama

| Andraasdfg a răspuns:

Dedegs sincer tie ti se pare ca meriti funda?! Si tabinet este foarte popular si in plus fata ti-a cerut sa-i explici cum se joaca.Nu meriti nici-o funda plus de asta mai ai si pretentii