| Winners10 a întrebat:

In caz ca foresc sa merg in SUA in vizita din cate stiu eu parca iti trebuie viza. Daca iti trebuie acea viza, de unde se poate obtine si ce costuri si acte sunt necesare pentru acea viza? Si pe ce perioade se acorda?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost in Statele Unite de 5 ori cu viza turistica. Inainte a fost o procedura, apoi in 2014 s-a schimbat. Acum aplici online. Ti-a dat cineva un link mai sus. Scrie totul acolo. Nu are rost sa scriu acelasi lucru. SUA este frumoasa. Dar ca, daca te gandesti sa faci un TUR al statelor unite, o mare greseala. In California ard paduri pe hectare intregi, Texas se reface dupa uraganul Hervey, iar Florida ( Miami ) are programat Duminica un uragan. Eu intre 2013-2015 am facut turul USA,mai mult de jumatate de SUA vizitata. Dar nu au fost ani cu probleme,nu au fost uragane, nu au ars paduri. In schimb in Oklahoma am vazut din masina o tornada mica la cateva mile departare, pe camp.. Bine, in California am mai prins un cutremur foarte mic. Si in Arizona o furtuna de nisip. Asta din urma eram pe aeroport. Dar in niciun caz nu am fost in pericol. Nu stiu ce directie iei, nu stiu ce vrei sa vizitezi, nu stiu cand vrei sa pleci, dar mai ales acum ar trebui evitate zonele cu risc ridicat.
Bafta.

| Winners10 explică:

Daca ai spus ca ai fost as avea si eu o intrebare. Ai fost pe cont propriu sau prin ceva agentie de turism? Pentru ca m-amvuitat la niste hoteluri de exemplu pe o saptamana am vazut pretul de 1.120 euro la o camera. Imi poti spune cum ai procedat? Poate gasesc si eu ceva mai ieftin.

Multumesc anticipat si o zi buna.

| suntserios a răspuns:

Iti povestesc si eu daca vrei ca am fost pe cont propriu...

Depinde foarte mult in ce oras te uiti, dar da, spre exemplu in New York cam astea sunt preturile pe 1 saptamana pentru un hotel cat de cat decent intr-o zona destul de sigura.

Pe booking.com gasesti tot ce te intereseaza.

| Winners10 explică:

Si as mai avea 2 intrebari:
- poti face rezervarea direct de pe booking.com ( am vazut la new york si pentru 7 zile de 1800 ron pe 7 zile dar nu e cine stie ce)
- de obicei viza turistica pe ce perioada se acorda?

| anonim_4396 a răspuns:

Am fost pe cont propriu. Agentiile de turism te plimba numai pe unde vor ei. Nu imi place asa. Eu am fost mereu in miscare. Cel mai mult am stat in New York ( oras ) 2 saptamani si Las Vegas doua saptamani. Niciodata nu mi-am facut rezervari la hotel din Romania. Am mers si am stat unde am gasit hotel cu locuri disponibile. M-am folosit de booking.com. Pretul este in functie de hotel ( stele ) si locatie. Am stat si la hoteluri ieftine si scumpe. Am platit intre 80 si 1800 dolari pe noapte.

La unele hoteluri daca inchiriezi mai mult de o saptamana, pretul de inchiriere pentru o noapte scade cu cativa dolari. Totul depinde de perioada de sedere in hotel. Cu cat mai mult sederea, cu mult mai ieftin fata de pretul normal pentru o noapte. Am zis 'la unele" hoteluri. Nu toate ofera acestea. De ex la hotel Hilton in New York am stat doua saptamani ( platit inainte pentru doua saptamani ), dar am platit pret intreg pentru toate noptile. In Las Vegas am stat doua saptamani platit tot inainte, si mi-au redus cu 25% fata de pretul normal pentru o noapte.

| suntserios a răspuns:

Da face rezervarea direct de pe booking.com ca asta e si scopul site ului booking.

viza turistica se da pe 10 ani

| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cand ai fost tu in America, nu stiu ce viza ai solicitat tu, dar eu cand am fost mi-au dat vize temporare a cate 3 luni maxim. De 5 ori in AMERICA, de atatea ori la Ambasada. Tras de par am obtinut inca o luna suplimentar pentru ca am solicitat asta din America, la USCIS. Poate s-a mai schimbat intre timp procedura pentru obtinerea vizelor, nu stiu asta. 10 ani stiu ca primesc cei care vor sa emigreze in state, cei care castiga prin loterie si stiu ca exista o limita de calarorii intre SUA-Romania si inapoi. De ex. eu stiu ca, cu o viza de 10 ani mergi in SUA si acasa te intorci dupa 6 luni. Apoi in America te poti intoarce din nou dupa ce trec alte 6 luni. Eu am fost in America ca turist, vize temporare B2 reinnoite iar si iar. Nu stiu cu viza turistica pe 10 ani. La Ambasada mi-a acceptat 3 luni, atata am stat. Oricum, Ambasada decide daca primesti viza sau nu.

In al doilea rand, ar trebui informat omul ca si chiar daca obtine viza, accesul in Statele Unite poate fi refuzat de catre agentii de pe aeroport in America. Am vazut multi intorsi din drum.

| suntserios a răspuns:

Viza am luat-o anul trecut, pe la inceputul anului, si da e de 10 ani.
Bineinteles sa nu confundam viza cu perioada de 90 zile cat ai voie sa stai la o intrare in state

Si da, sa nu confundam viza cu acceptul neconditionat de intrare in SUA. Viza iti da dreptul sa ajungi pana la vama din aeroport unde poti fi intors

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viza turistica de la Ambasada Americana.
Concatele si adresa sunt aici:
https://ro.usembassy.gov/embassy/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai nevoie de viza.

viza se obtine de la ambasada SUA din Bucuresti.

Orimul pas e sa aplici online la ea completand formularul DS160
Apoi platesti taxa la banca 160$ pentru viza de turist.

Cu dovada platii te programezi la un interviu la ambasada din Bucuresti, unde dupa o discutie cu un consul acesta va hotara daca iti da sa nu viza

| Winners10 explică (pentru suntserios):

Si daca mi se refuza viza, banii ii primesc inapoi?

| suntserios a răspuns (pentru Winners10):

Nu primesti nimic inapoi

| Anonima6789777 a răspuns:

Ai nevoie de o viza de tip B2 - sau " viza de turist"

Incepem cu inceputul. : In primul rand fa-ti o poza pentru viza de America, fundal alb fara ochelari si alete acesori palarie, sapca etc, pentru ca la un momendat trebuie sa le incarci in aplicatia ambasadei

2. Afla adresa unde vei locui in Sua. Daca stai la un prieten ruda ceva intreaba unde sta ca exactitate sau daca ai rezervare la hotel iti trebuie numele si adresa acestuia.

3. Intrii pe site-ul ambasadei( https://ceac.state.gov/genniv/ ) si incepi sa completezi formularul de viza (https://ceac.state.gov/genniv/), totul trebuie scris in limba engleza si de regula nu trebuie sa minti acolo. totul sa fie sincer, s-ar putea sa nu iti aprobe daca te-a prins cu minciuna, e pacat.

Cand incepi sa completezi aplicatie vei primi un application ID... e un sir de 10 caractere ( litere si cifre ) va fi numarul tau de indentificare pana la sfarsitul procesului de obtinerea vizei. Noteaza undeva.

Daca te apuci de completat aplicatia si din varii motive te intrerupi pe parcurs, poti salva si reveni ulterior la ea pentru a o finaliza. Dar numai pe baza ID-ului pe care l-ai notat in prealabil. In aplicatie ti se cer date de identificare, studii, locuri de munca prezente si anterioare, tari in care ai calatorit, familie, compania aeriana cu care zbori (ziua si ora aterizarii) etc.

Dupa ce ai terminat automat te trimite mai departe.

4. Plata : SE poate face online dar si la o sucursala BRD. Pentru viza truristica de tip B2 se plateste 160 de dolari. eu am platit 650 de lei.

5. Printeaza confirmarea finala. Este o hartie cu un cod de bare in partea superioara, cu care va trebui sa te prezinti in fata ambasadei in ziua interviului.

6. Urmeaza programarea la interviu (http://www.ustraveldocs.com/ro_ro/ro-niv-appointmentschedule.asp),cu aplicatia completata si dovada ca plata a fost realizata. Programarea se poate face atat online cat si telefonic. Nu mai stiu sa iti zic exact cat de rapid te pot chema la interviu, dar e o chestiune de cel mult 2 saptamani. Oricum, vei vedea si online ca se mai elibereaza date in calendar. Azi poti vedea ca prima data disponibila e 15 septembrie, sa zicem, iar maine sa vezi ca s-a eliberat un loc pe 7 septembrie.

7.Pana la interviu ar fi bine sa strangi cateva hartii care sa ateste situatia ta financiara din tara – dovada de la locul de munca, certificat de proprietate daca ai asa ceva, extras de cont bancar, etc. Sa vada oamenii de la ambasada ca nu vrei sa fugi in SUA.