| LostInHell55 a întrebat:

Buna TPU-isti!Cine imi spune va rog cum se joaca jocul Capra Noua?Cel care imi spune cel mai explicit castiga o fundita happy

2 răspunsuri:
| mariusQ a răspuns:

Daca e vorb de capra noua capra veche stiu.De exemplu capra sta cu mainile pe genunchi si cu capul intre brate pentru a nu fi lovit, capra trebuie sa stea cu spatele in sus ca jucatorii sa poata sari peste el(capra). Dar trebuie sa zici si miste cuvinte ca sa te joci.
prima tura toti care joace trebuie sa zica capra noua capra veche. dupa aia iti alegi alte din astea da-s multe sa-ti zic cateva.
zici(balena)si te impingi in capra sa cada, daca nu cade stai capra.
zici (stalpu)si toti trebuie sa stea neclintiti ca stalpul care semisca sau care e ultimul si il vede careva sta capra.
zici(saltelele)si toti trebuie sa stea culcati si daca nu sta e tot ca la stalp.
zici(soldati)si trebuie sa stati ca la saltele numai ca ta faci ca tragi cu o arma.
zici (5 minute pe magar)si fiecare jucator trebuie sa stea in spatele caprei si sa-l prinda de urechi.
zici(12 gloante si-un cartus)toti care sar trebuie sa-i dea caprei 12 suturi usoare la fund si unul foarte tare.
Iar daca de exemplu unu dintre voi sare primul voitre sa ziceti ce-a zis el.
Si mai cauta din astea ca-s multe. FUNDA?

| Mirelushaa a răspuns:

La iceput se alege cine sa stea caprà apoi toti trebuie sà sarà si sa spunà caprà noua apoi ultimul trebuie sa zica capra veche.
Primul trebuie sa alega mai multe din ce iti spun eu acuma, de exemplu
- Tunelul dracului(trebuie sa se aseze toti jucatori unul dupa altul cu picioarele departate iar capra trepuie sa treaca printre picioare in timp ce voi trebuie sa il loviti)
-Gumele(trebuie dupa ce sariti sa ii spuneti la ureche caprei un tip de guma iar dupa ce toti au zis un tip de guma cel care a repetat guma este capra )
-semaforul ( este la fel ca gumele doar ca spui oculoare )
-podul subred( cel care sare primul trebuie sa ii spunà caprei un nume din cei care sar iar la cel care sare cu acel nume pe care spune capra trebuie sa se lase in joc ca sa cada cel cu numele spus )
... Sunt mai multe dar eu ti le-am spus pe cele mai usoare big grin