| Adriana1997 a întrebat:

Iubesc foarte mult vremurile acelea medievale (de prin sec 17, 18),imi place sa vizionez mereu filme din timpurile medievale,imi plac hainele foarte frumoase( chiar daca unii le considera ca ale unor tarani), respectul de atunci, nu stiu parca era altfel.Si totul parca s-a schimbat atat de repede,sincer as fi dorit sa fi prins vremurile alea,unde nu era tehnologie,fara masini, fara machiaje, fara imbracaminte deochiata.Ar fi multe de zis dar ma opresc aici.Inafara de razboaie totul era minunat.Voi ce parere aveti despre vremurile alea? Vreau un raspuns sincer!

Răspuns Câştigător
| magicsparcle321 a răspuns:

Si mie imi place foarte mult acea perioada mai ales sec 16, 17 in Marea Britanie.Mereu ma gandesc ca nu m-am nascut unde nu trebuia si de aceea imi placce sa urmarresc filme, seriale sau orice altceva cu aceasta perioada, mamentan sunt un mare fan aal serialelor englezesti Merlin. Sper ca te-am ajutat.

| Adriana1997 explică (pentru magicsparcle321):

Si eu sunt fan Merlin, am vazut toate sezoanele.E un serial super, mersi pentru raspunswinking

6 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Da, nostalgia trecutului, viitorul este interesant dar creaza un anumit disconfort, fiinta umana nu se simte in largul ei cand permanent apar probleme noi, la care trebuie sa se adapteze. Simplitatea este modul de viata in care ne simtim bine. Priveam aseara pe un canal Tv, viata de azi a unui trib de dincolo de cercul polar. Era totul simplu. Mergeau la vanatoare, vanau atat cat le era necesar, nu mai mult, duceau prada acasa unde erau asteptati dupa care se bucurau impreuna. Cantau si dansau, participau la competitii simple de la copii la varstnici, se bucurau impreuna. Toate astea fara a se gandi la taxe si impozite, la marirea pretului la caldura si carburanti, la marirea pretului la alimente, la scumpiri pe toate fronturile. Nu se uitau la posturi Tv care sa le capteze parte din viata cu prostii politice, cu filme violente, cu accidente de tot felul si crime. Reintoarcerea la natura este ceea ce ar bucura fiinta umana chiar daca ar dispare un anumit confort care in schimbul unei satisfactii iluzorii ne umple fiinta cu chimicale si boli.

| Adriana1997 explică (pentru assiris):

Da asa este. In ziua de azi noi oamenii nu stim sa ne bucuram de natura, de lucrurile simple, ne acapareaza prea mult televizorul, calculatorul stam si ne uitam toata ziua la prostiile ce se vorbesc in emisiuni.Nu stiu de ce i-ar interesa pe oameni ca Bianca divorteaza sau nu de Victor Slav, mereu vad oameni discutand despre asta in autobuz, la scoala (mai ales fetele), oriunde merg. A fost doar un exemplu printre multe altele, oricum multumesc pentru raspuns. Sa ai o zi minunatawinking

assiris
| assiris a răspuns:

Pentru @Adriana1997
Mulțumesc pentru apreciere. Așa e. Făcând o paralelă între cele scrise și un interviu a lui Warren Buffett pe care îl redau mai jos, îmi dau seama cât de simplă ar trebui să ne fie viața:

"Nimic nu am adus pe lume, nimic nu vom lua când plecăm."

Câteva aspecte foarte interesante ale vieţii lui:
1. - A cumpărat prima acţiune la 11 ani şi regretă că a început prea târziu!
2. - A cumpărat o mică fermă la 14 ani cu economiile din vânzări de ziare.
3. - Şi astăzi mai locuieşte în mică lui casă în Omaha, cu 3 camere, pe care a cumpărat-o după ce s-a căsătorit, acum 50 de ani. A‰l spune că în acea casă are totul. În casă sa nu are nici un tablou sau decoraţiuni interioare, statui.
4. - Îşi conduce singur maşina, nu are şofer şi nu are bodyguard.
5.- Niciodată nu a călătorit în avion particular, chiar fiind proprietarul celei mai mari companii de avioane private din lume.
6. -Compania lui, Berkshire Hathaway, are în subordonare încă 63 de firme. O dată pe an, el trimite scrisori directorilor firmelor sale, cu targeturile pentru noul an. Niciodată nu convocă reuniuni sau dă telefoane zilnice directorilor. Directorilor lui le-a impus următoarele 2 reguli:
– Regula 1: nu pierdeţi niciodată investițiile acţionarilor.
– Regula 2: Nu uitaţi regula 1.
7. - El nu socializează cu lumea în înalta societate. Îşi petrece timpul liber cu o farfurie de popcorn la TV.
8.- Bill Gates, cel mai bogat din lume, l-a cunoscut recent, acum 5 ani.Bill Gates credea că nu are nimic în comun cu Warren Buffett. Pentru asta, a stabilit o întâlnire cu el, programată să dureze o jumătate de oră.Dar când l-a cunoscut, întâlnirea a durat 10 ore şi Bill Gates s-a transformat într-un fan al lui Warren Buffet.
9. - Warren Buffet nu are telefon mobil şi nici laptop pe birou.
10.- Sfatul lui pentru tineri: Îndepărtaţi-vă de cărţile de credit şi investiţi în voi.

AMINTIŢI-VĂ:
A. Nu banul face pe om, ci omul face banul.
B. Viaţa este atât de simplă pe cât v-o faceţi voi.
C. Nu faceţi ce spun alţii, ascultaţi-i, dar faceţi cum simţiţi.
D. Nu vă îmbrăcaţi doar cu haine de firmă, ci cu cele în care vă simţiţi confortabil.
E. Nu cheltuiţi banii pe lucruri care nu sunt necesare, ci doar pe cele cu adevărat necesare.
F. Până la urmă, viaţa voastră e a voastră. De ce să le daţi altora şansa să v-o conducă?
G. Dacă banii nu ajută că să-i împarţi cu ceilalţi, atunci pentru ce mai sunt buni?
H. NU cheltuiţi banii pe care nu îi aveţi. Cărţile de credit, împrumuturile, etc au fost inventate de societatea de consum.
I. Înainte de a cumpără ceva, gândiţi-vă: Ce mi se întâmplă dacă nu cumpăr asta? Dacă răspunsul este "nimic", atunci nu cumpăraţi, pentru că înseamnă că nu aveţi nevoie.

E interesant și ce mi-a spus cineva odată. La întrebarea mea, dacă a văzut ce a făcut/spus "VEDETA X" despre care vorbeau toate posturile Tv și presa și... lumea în general, cu o mutră candidă și nedumerită, m-a întrebat: "Cine e X?" Părerea mea e că nu a pierdut absolut nimic dacă nu știa de existența acestei persoane.

| Adriana1997 explică (pentru assiris):

Frumoasa viata lui Warren Buffet si interesanta. Am ramas impresionata de viata lui simpla, faptul ca sta in casa lui mica pe langa altii care au cate 10 case cu piscina si altele si cate 20 de masini, cu nevasta si inca vreo trei amante pe deasupra. Un om de admirat, multumesc pentru postarea ta. Iti doresc o zi minunata happy

| Rakanishuu a răspuns:

Şi mie-mi plac. Îmi place cam tot ce ţine de istorie.