| Cristi151 a întrebat:

M-am mutat într-un apartament nou și ma confrunt cu 2 probleme :
1. Am calorifere noi, sunt calde dar nu emana caldura ...stau la etajul 8 (mansarda)
2. Am o problema cu "pufurile de praf". Dacă fac azi curat, peste doua zile apar aceste pufuri. De la ce poate fi? Apartamentul este nou făcut. Cum pot rezolva?

Funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E un apartament ieftin (adica facut din materiale ieftine), demantuiala.
Izolatia de la acoperis probabil este de proasta calitate, nu-ti izoleaza suficient si din acest motiv caldura "dispare" prin"izolatie".
Este posibil ca, acele pufuri sa fie tot de la izolatie, materialul ce se desprinde in pufuri.
Ar trebui verificat atent totul, eventual facut o analiza chimica pentru acele pufuri.
Daca casa e noua, este in garantie si trebuie rezolvate aceste probleme inainte de receptie.

1 răspuns:
| vass19 a răspuns:

Daca caldura ii de la centrala o poti regla sa fie mai tare sau nu, daca e de la stat nu stiu, incearca sa reglezi temperatura de la calorifer, de obicei au un maner care se poate roti, puful se face pentru ca lasi geamul deschis, poti scutura totul afara (paturi, perne)