| Cristi151 a întrebat:

Salut,
M-am mutat intr-un apartament nou facut la mansarda (etj9). Am o problema destul de mare.
Caloriferele sunt calde dar nu rămâne căldura in casa, parca nici nu emana căldura + se tot răcesc..Vecinii de vis-a-vis au acelasi tip de apartament ca noi si ei pot sta in tricou iarna pe cand eu, cu șuba.
Idei?

FUNDA

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia un termometru de camera, mergila vecinul la care este caldura si masoara si noteaza temperatura pe suprafata calorifelelor (culci termometrul deasupra, pe calorifere).
Dupa aceste masuratori repeti si la tine, pe rand, masurand la fiecare calorifer corespunzator.
Daca ai diferente mai mari de 10 grade la calorifere corespunzatoare, atunci ai mai multe posibilitati:
- deschizi complet robinetele caloriferelor
- aerisesti caloriferele
- daca nici atunci nu s-a rezolvat situatia, anunti proprietarul sa sune constructorul mansardei /instalatiei de incalzire, sa remedieze problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Izoleaza peretii si vezi geamurile ai termopane? Sau pe unde se evaporă căldura, daca ai peretii reci atunci acolo e buba, trebuie izolatie si in apartament si a blocului daca stati la bloc, blocul nu este reabilitat?

| Cristi151 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am geamuri tip Velux. Peretii sunt reci. Parca nici presiunea de la centrala nu este asa de tare incat sa te "arda" cand pui mainile pe calorifere

| NLS a răspuns:

Peretii sunt din caramida, BCA, sau ai perete fals, facut doar din structura de lemn si izolatie? (in ultimul caz, ce poti face, e sa suplimentezi izolatia de vata minerala din perete, pentru ca e foarte probabil sa se fi asezat si au ramas goluri)

Dar daca ma uit la "caloriferele se tot racesc" tind sa cred ca problema e la calorifere. Ai filtru contra calcarului pe instalatie, sunt bine aerisite? Sau poate problema e la centrala termica, daca ai centrala proprie.

| Cristi151 explică (pentru NLS):

Peretele e din BCA. Si am mentionat ca stau la mansarda, unde am geamuri Velux. Faza e ca, la vecini, exact acelasi ap fara nici-o izolatie, au mai mare caldura.