| Andreeach311 a întrebat:

Bună seara! Locuiesc în Germania și ne-am mutat recent. În apartamentul nostru sunt 6 calorifere, toate au repartitoare puse pe ele. În apartament este foarte cald și nu necesita sa dai drumul la căldură, toate caloriferele sunt pe 0 dar 3 dintre ele nu sunt calde, nu au nimic, dar pe repartitor se adaugă calorii cam 2 3 calorii pe zi. Ce as putea face? Nu vreau sa plătesc degeaba, atât timp ca caloriferele mele sunt toate pe 0.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum este cald daca toate sunt pe 0? Teoretic reci.
Dar 3 dintre ele nu sunt calde. Unde e logica in ce ai scris?
Unde iti arata caloriile alea de care spui?

| sierra1 a răspuns:

"În apartament este foarte cald și nu necesita sa dai drumul la căldură, toate caloriferele...3 dintre ele nu sunt calde"

sigur îs la fel de calde/reci ca orice obiect metalic din casă (hai să zicem de ex. o oală)?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este apartamentul tau? Sau stai in chirie? Daca locuiesti cu chirie si sti limba germana ia legatura cu proprietarul si spune i, daca este apartamentul tau trebuie sa mergi la administrator or fi si la ei ca in Romania administratori si presedinti de bloc, si sa îi intrebi pe ei cum sa sa faci sa inchizi repartitoarele.

| Andreeach311 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Va mulțumesc pentru răspunsuri. O sa încerc sa vorbesc cu administratorul, pentru ca nu mi se pare corect sa plătesc pentru caloriile care s au consumat pana acum, în condițiile în care toate caloriferele au fost pe 0.

| Dragobeta a răspuns:

De unde ai caldura in casa?
Mereu s-a scris (dar, cine citeste?) ca repartitoarele inregistreaza caldura din mediul ambient. Intelegi ce inseamna asta? Inregistreaza caldura din casa, indiferent de ce este data.