| roxx_5565 a întrebat:

BUna TPU

ppoate ca o sa radeti, poate ca nu

am 12 ani si mi-e frica sa dorm singuraaaaaaacryingcrying

Mi-a faacut camera acum 2 ani

Am dormit cam 2 saptamana singura, apoi am fost in constructii si am fost nevoita sa dorm cu mama, sau bunicaangry

sa reinoit camera de alaturi si acum cateva luni tb`ia sa reinoiasca si camera mamei

acum totul e gata, am cerut un pat nou, si mi-e frica sa dorm

Noaptea cand ma trezesc din somn, vad tot felul d lucruri ciudate, ma inspaimantaaa
crying

Nu pot dormii, ma gandesc la ele

ies din camera merg la baie aprind toate becurile, ajung la baie si fug sa le sting si direct in viteza in pattt

de parca ar venii cineva dp minee:-o

Dar constat ca nu e nimeni ca de atatea ori mi s-a intamplat si nimic

dar cand vine searaaa ma ia groazaa

si ma ia si mai tare cand ma gandesc ca trebuie sa dorm singuraaa

stiti cum pot sa imi inving teama astaacrying

funda...:X

Răspuns Câştigător
| Adella05 a răspuns:

Buna!

Crede-ma si eu am avut problema asta (imi era frica sa dorm singura laughing )

Pur si simplu trateaza chestiile care te inspaimanta cu indiferenta (daca intelegi ce spun)

Sunt sigura ca o sa primesti raspunsuri genu` "gandeste`te la ceva frumos si o sa uiti de frica". nu stiu cat de mult te vor ajuta raspunsurile de genul asta...

Asa ca, crede`ma deci de exemplu cand te duci la baie nu mai fugii si o sa vezi ca nu ti se intampla nimic...nu prea are ce sa ti se intamplewinking

Eu dupa ce vad un film de groaza dupa aia cand trebuie sa ma culc pur si simplu imi vine in minte macar o scena din film care m`a speriat :d... dar totusi realizez ca nimic nu e realwinking

Sper ca te-am ajutat happy.

21 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Si mie mi-e frica de intuneric! cand ma duc la baie, la intoarcere in camera mea, sting lumina, dar ma uit mereu in spate, traind cu senzatia ca e cineva acolo!
revenind la problema ta, uita-te la tv pana te ia somnu, si cand simti ca nu mai poti sta, inchide tel, puna patura peste tine si gandeste-te la ceva frumos!

asa mi s-a intamplat si mie prima data candaveam camera mea!
pa-palove struck

| piktor a răspuns:

Frate da scrie mai restrans!
asculta muzica la mp3 sau telefon pana iti vine sa adormi si atunci te culci si gatathinking

| foxi a răspuns:

Gandeste pozitiv.nu negativ!

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Aveam și eu problema aceasta la vârsta de 10 ani.Este doar o fobie, trebuie să te pregătești pshihic, nu este în regulă ce îți imaginezi, o să crești în curând și o să râdă lumea de tine. Gândește logic că nu poate să se afle nimic înspăimântător pe acolo.Sau poate încă nu ești pregătit/ă pentru a dormi singurăraised eyebrows

| LNK a răspuns:

Cumva paranoica? laughing

| Adella05 a răspuns:

Buna!

Crede-ma si eu am avut problema asta (imi era frica sa dorm singura laughing )

Pur si simplu trateaza chestiile care te inspaimanta cu indiferenta (daca intelegi ce spun)

Sunt sigura ca o sa primesti raspunsuri genu` "gandeste`te la ceva frumos si o sa uiti de frica". nu stiu cat de mult te vor ajuta raspunsurile de genul asta...

Asa ca, crede`ma deci de exemplu cand te duci la baie nu mai fugii si o sa vezi ca nu ti se intampla nimic...nu prea are ce sa ti se intamplewinking

Eu dupa ce vad un film de groaza dupa aia cand trebuie sa ma culc pur si simplu imi vine in minte macar o scena din film care m`a speriat :d... dar totusi realizez ca nimic nu e realwinking

Sper ca te-am ajutat happy.

| Adella05 a răspuns:

Buna!

Crede-ma si eu am avut problema asta (imi era frica sa dorm singura laughing )

Pur si simplu trateaza chestiile care te inspaimanta cu indiferenta (daca intelegi ce spun)

Sunt sigura ca o sa primesti raspunsuri genu` "gandeste`te la ceva frumos si o sa uiti de frica". nu stiu cat de mult te vor ajuta raspunsurile de genul asta...

Asa ca, crede`ma deci de exemplu cand te duci la baie nu mai fugii si o sa vezi ca nu ti se intampla nimic...nu prea are ce sa ti se intamplewinking

Eu dupa ce vad un film de groaza dupa aia cand trebuie sa ma culc pur si simplu imi vine in minte macar o scena din film care m`a speriat :d. dar totusi realizez ca nimic nu e realwinking

Sper ca te-am ajutat happy.

| 000iasmina000 a răspuns:

Am avut aceiasi problema laughing... stiu ce rau e sad... Cand te duci la baie nu aprinde nici o lumina (la baie deschizi binenteles) si du-te foarte calm in pat. Poate fi si de la schimbare. Orcum o sa se rezolve ceva. Daca nu marge, pune plapuma pe cap big grin

| CrazySunshine a răspuns:

Pai atunci cand te trezesti seara ca sa mergi la toaleta ia-ti ceva in mana ceva o jucarie sau ceva ce iti place mult si tot joacate cu el si incearca sa te gandesti la alteva dar nu baga de loc si imagineazati ca te plimbi printr-o gradina cu flori luminoasa colorata si vesela sau imagineaza-ti ca esti in locul tau fericit si cand trebuie sa te intorci tot asa iar searca cand tebuie sa culc punete in pat cu vreo 15 min mai repede ca de obicei stnge luminile ia acle ucru care iti place in mana si plimbate cu el prin camera si uitate cu atentie si vezi ca nu este nimic. Sper ca te-am ajutat incearca si vezi daca reusesti.

| RealLife a răspuns:

Fa o rugaciune in fiecare seara. te vei simti protejata.

| Buteerflii a răspuns:

Sunt EXACT in aceeasi situatie cu tot... si eu fug pana in camera si dor cu mamyyy
( am 12 ani)

| amaranth a răspuns:

Pai. si mie mi frica sa dorm singura. si am 15 ani laughing
evident ca atunci cand mi`e frica. nu fuc la mama`n patstraight face

asa patesc si eu.ma pun in pat. si imi imaginez tot felul' de lucruri. iar apoi daca te trezesti brusc noaptea. ai impredia ca vezi lucruriile alea.laughing:-ss

stai calma. ca nu`i nimichappy

atunci cand dormni. lasa-ti o veoza aprinsa sau Tv`u happy

si nu te uita la filme de groaza[ fie noapte, fie zi]
nu citi pe net aiureli. cu. mai stiu eu ce.de'alea de groaza
ca numa' rau iti facihee hee

fa`ti rugaciunea inainte de culcare si nu o sa mai ai treaba dupa un timp happy

>big grin

| Ayumha a răspuns:

Si mie mi-a fost frica pana anul trecut si am rezolvat problema cu o plasa indiana de vise. si cu o lampa de veghe si maimutoiul meu preferat, de asemenea inainte sa te culci bea o cana calda de lapte. asa vei adormi mai bine, lumina iti va asigura siguranta, plasa de vise iti prinde toate visele rele, iar maimutoiul te scuteste de singuratate. funda? puppy dog eyes

| Ayumha a răspuns:

Si mie mi-a fost frica pana anul trecut si am rezolvat problema cu o plasa indiana de vise. si cu o lampa de veghe si maimutoiul meu preferat, de asemenea inainte sa te culci bea o cana calda de lapte. asa vei adormi mai bine, lumina iti va asigura siguranta, plasa de vise iti prinde toate visele rele, iar maimutoiul te scuteste de singuratate. funda?

| tomas_1123 a răspuns:

Pff saraca d tine, dorm eu cu tine daca vreihappy
Hai ca am glumit, asa eram si eu, aveam tot timpu impresia ca e cineva la mine in casa, orice zgomot auzit ma infricosa si mai tare, asa e de fiecare data, dar cand vedeam lumina zilei eram in al 9lea cer si asa era in fiecare seara, tot ziceam ca nu o samai prind lumina zilei
Spune-ti in gand, nu e nimic, cum m-am trezit dimineata asa ma si culc.eu asa faceam si de la un timp nu mi-a mai fost frica
Succes>big grin

| dianaaxd1 a răspuns:

Gandeste`te ca nu e nimeni akl si dormi si u ca o veioza aprinsa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma ca si mie mi s-a intamplat chestia asta, pe la 10-11 ani cam asa.Singura modalitate prin care poti sa depasesti starea asta de "frica a intunericului" este de a lua totoate lucrurile de care-ti frica-n piept puternic si ai sa vezi ca dispar automat! Eu asa am rezolvat problema, si seara imi era frica sa umblu pe strada cand era intuneric dar am depasit cu brio! Sincer iti spun, numa` incearca si vezi ca 100% merge!

| ღ {кαтαℓуηα} ♥ a răspuns:

Incearca sa tratezi cu indiferenta si sa vb cu tine insutzy si satzy sp ca nu exsista si ca nu te intere ca nu-ti pasa ca nare ce satzy faca ca nu te intereseaza de cea ce ai vz sau cea cetzy imaginezi du-te la baie si mergi nu mai fugi eu si cand fug pe strada am impresia ca cineva ma fugareste dar ma opresc mai inganfata si imi sp : ia sa vina laughing si imi trece ptk ma consider cineva si nu ma consider un nimic sau nu-s in stare de nimic ai sa vezi ca o sa mearga ptk u ai aceeasi problema pe care inca o am eu da o tratez ca cum n-ar exsista mai ales cand ma enervez eu una asa sunt ma enervez ca nu-mi place sa fiu speriata si mi se pare ceva ba in dulap la in bucatarie ba in baie deschid toate usile ori tip ca nebuna pana ma calmez si sp vino daca de tine laughing ca sa-mi treaca nu?laughing si cand ma calm imi fac cruce si ma culc si iti jur ca pic de sunet nu mai aud ia incearca si ai sa vezi kiss daca in continuare nu si nu si nu si tt iti e frica id:alisaprintesa si da-mi un buzz si zi cine esti ca te ajut eu acolo si sa vezi ca nu mai ai nimic

| BlondutaMam a răspuns:

Eu i-am luat fetitei mele o lampa de veghe in forma de broscuta roz si am scapat de problema.
http://magazinsalajan.com/....../index.php

| cineva_9459 a răspuns:

laughing si eu la fel cand ma duceam la baie aprinde-am toate becurilelaughingpai nu te mai uita la povesti de groazahee heeo sa dispara teama asta odata cu adolescenta

| BogdanZ a răspuns:

Stiu cum e, si eu eram EXACT la fel acum 2 ani cand mi-am facut camera, aveam un ceas in camera care era foarte zgomotos, facea mereu Tic Tac Tic Tac, si ma deranja foarte tare, si mi-e miera frica, mereu incercam sa gasesc un motiv sa dorm cu parintii, dar cu timpul teama a disparut, ai incredere in mine, dormi singura in camera, uitete la tv si nu te mai gandii la lucrurile de langa tine, o sa vezi ca, cu timpul teama va disparea.