| BicaMihai15 a întrebat:

de vreo 3 zile am niste "probleme", cand ma trezesc noaptea, ma trezesc, efectiv nu am forta sa ma ridic, si nici nu pot respira bine (adica daca vreau sa dorm nu pot efectiv sa respir "automat")
si am niste "halucinatii" extrem de urate gen, vad siluete, ochii, etc. si nu mai pot dormii, de vreo 2 zile mi-e frica sa dorm, si cand adorm, la fel, paralizie, cosmaruri, halucinatii, VA ROG AJUTOR. vreau sa stiu cum sa scap de chestia asta, stau toata noaptea cu becurile aprinse in toata casa si mie extrem de frica, (am 14 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Paralizia in somn se petrece la fiecare in repaus,adică chiar atunci cand dormim,doar ca nu simtim. În cazul tau, esti constient atunci. Halucinatiile hipnagogice sunt efectele unei trezii bruște, care te " scoate " fortat din mintea ta, din vise, pentru a reveni la realitate. Tu e posibil sa suferi de narcolepsie. Boala se declanșează in tinerete. Un neurolog te poate trata corespunzător. Exista investigatii pentru identificarea bolii. Ziua adormi, lesini? S ar putea să ai nevoie de niste stimulente care sa te trezească la nevoie si sa ti regleze somnul. Ai încercat cafeaua?

| BicaMihai15 explică (pentru Donsavas):

Cafea nu aş vrea sa beau de la varsta asta... o sa ma duc la un doctor oricum, de exemplu si la ora asta mi-s-a intamplat...

| Donsavas a răspuns (pentru BicaMihai15):

Ai cataplexie? Somnolență ziua?

| Arthiom a răspuns:

Mergi la un medic, ala stie cel mai bine ce si cum. Dar la ce descrii tu aici, pare parazlizie in somn, adica visezi constient. Cand visezi corpul tau e practic blocat, nu te misti, astfel, daca visezi ca alergi pe strada sa nu alergi si prin pat, cam asta e principiul.
Treaba cu siluetele si ochii si alte chestii nasoale sunt raspunsul creierului tau la frica, din moment ce esti constient, dar nu te poti misca, intervine frica la multi, si automat te gandesti fara sa vrei la ce e mai rau, iar tu visand de fapt, ti se materialieaza in fata toate chestiile astea.