| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveti un prieten adevarat? Eu am avut multi prieteni insa nu i-am numit niciodata adevarati. O prietena de a mea scria niste carti pe un site si imi ceruse niste idei insa eu nu stiam ce sa zic. Nu ma prea pricep la scris si nici nu sunt cea mai mare fana a cititului, iar ea incepuse sa ma faca analfabeta si radea de mine ca nu e de mirare ca nimeni nu imi citea cartile. (incercasem si eu sa scriu pe acel site). Mai am o prietena cu care mai mult stau ca sa nu isi bata joc de mine. E foarte perversa si vorbeste numai despre prostii batandu-si joc de toata clasa. Desi se poatra foarte frumos cu mine, imi admira desenele etc. atunci cand nu sunt in preajma ei ma face in toate felurile. Mai este o fata in clasa. Nu e nimic in neregula cu ea. Ba chiar am fost cea mai buna prietena a mea insa din ultimul timp ea mereu vrea sa stea numai cu fata care isi bate joc de ea in fiecare zi ca cica e amuzanta. In clasa mai este o fata care nu face absolut nimic gresit. Nu prea invata bine, dar e o prietena buna fata de celelalte insa ea mai are o prietena care incepe sa faca scandal daca nu sta numai cu ea. Inainte nu erau asa insa s-au schimbat toate in rau. Intrebarea mea este cum sa imi fac un prieten adevarat? Am incercat sa vorbesc cu cei de la alte clase insa totii din scoala noastra isi bat joc de toti cei care trec pe hol si injura in tot halul. Chiar nu stiu ce sa mai fac. As fi dat orice pentru un prieten adevarat insa toti isi bat joc unii de altii. Faza e ca sunt considerati si cei mai destepti din clasa.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Bunica mea mi-a spus ceva cand eram mic. Nu am crezut-o in acel moment. Mi-a spus, fiind trecuta prin viata, ca prieteni adevarati nu exista. Poate doar in filme sa vezi asa ceva. Treptat, crescand, m-am lamurit ca avea perfecta dreptate. Am si eu destui prieteni cu care vorbesc si cu care intreprind diferite activitati, insa fiecare are, ca orice om, defectele sale. E bine sa socializezi, sa ai cu cine sa stai, sa ai persoane pe care sa le consideri prieteni, insa ar trebui sa pastrezi o anumita bariera si sa nu te implici sentimental. Uita-te in jur, exista certuri si intre frati, si intre copil si parinti, ce te face sa crezi ca un strain te-ar ajuta, cerandu-ti, in schimb, doar prietenia?

2 răspunsuri:
| UnBroken2016 a răspuns:

"Prietenii" sunt doar oameni cu care iesi afara atunci cand te plictisesti. La nevoie nu e nici macar familia ta daramite altii (evindent nu e scrisa in piatra chestia asta ). "Faza e ca sunt considerati si cei mai destepti din clasa." In general oamenii cei mai prosti / praf sunt vazuti mai bine de restul, asta nu inseamna ca sunt cum sunt laudati.Tu sa nu devii ca ei, asta e important. Nu trebuie sa te schimbi doar sa ai parte de atentie sau respect. Daca faci asta, devii o oaie la fel ca restul.

| Gloriaaa027 a răspuns:

Heii! Te înțeleg.Eu am doar o prietenă adevărată. Anul trecut aveam mai mulți prietenii, dar nu știu cum am reușit să-i pierd pe toții, în fine...Eu zic să renunți la toate "prietenele" ăstea ale tale, fiindcă se vede că nu îți sunt cu adevărat prietene! Fă un sport sau mergi la altă școală! Dacă faci un sport vei găsi mai multe fete care vor avea aceiași pasiune ca tine și sigur o să devi prietenă bună măcar cu una dintre fetele (sau poate băieții, depinde de sport) de acolo! Fii sociabilă și numai lăsa pe toată lumea să-și bată jog de tine! Nu merită! Elimină fiecare persoană care te face tristă și mergi mai departe!
Poți să-ți faci prietenii și pe internet! De ex pe tumblr sunt multe persoane cu un suflet așa de bun.Bine,unele persoane de acolo! Vorbește și cu mama ta! Ea sigur o să te ajute!
Sper să-ți faci măcar o prietenă adevărat! happy

Întrebări recente