| Gabdag a întrebat:

Ce este pentru voi un prieten?
Care sunt ideile mine pentru care considerați o persoană ca fiind prietenă

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Relațiile între oameni pot fi.
Profesionale, de serviciu, sau clientelare.
Familiale, soț soție sau alte grade de rudenie.
De cumetrie ( cuvânt vechi). mai nou, sponsorizare.
De prietenie, opusul fiind de dușmănie sau neutre.
Unii aici vin cu pretenții, ești prieten dacă...
Dacă accepți personalitatea celuilalt așa cum este ea fără a avea pretenții, și împarți acea parte a vieții tale care nu intră ( dar poate interfera) cu categoriile anterioare.
Astfel. un soț. soție, poate să îți fie sau nu și prieten, prietenă. etc. etc.
Vorba unora cu cucurbeu. O fată mai găsești, dar un prieten, nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ăla care se chinuie să fie în viața mea, și e o companie plăcută pentru mine, comportându-se natural.

| Smmo a răspuns:

Un om impreuna cu care treci prin si peste niste greutati, care iti face viata mai frumoasa, mai usoara, mai suportabila si reciproc.

| DeeDee817 a răspuns:

Pai pentru mine un prieten e acela sa îți fie alături la greu, când ai nevoie de cineva, sa îți fie loial, sa nu te minta, bârfească pe la spate. Sa ai cu cine vorbi orice fără sa îți fie frica dacă spune sau nu

| alexiaA88 a răspuns:

O persoana cu care daca iesi afara iti dai seama ca nu te plictisesti, care te face sa uiti de lucrurile care te deranjeaza in ziua respectiva, o persoana cu care nu conteaza cat de mult timp a trecut de cand n ai mai vb atunci cand veti vorbi din nou va
fii la fel. si este tipul de om cu care poti vorbi despre orice