| PopStarInMyMind a întrebat:

Nu stiu cat de mare o sa considerati ca este problema mea, dar eu sincer nu mai rezist!
Mai intai a fost un baiat din clasa care m-a poreclit "Autista" pentru ca in clasa a 5-a(acum sunt a 7-a) profesoara de tehnologie m-a intrebat ceva si nu invatasem.Pentru ca nu voiam sa i-au nota mica, nu am scos o vorba, pana s-a sunat.Si pentru ca aveam un fel de prietena foarte buna si stateam aproape mereu cu ea.Si in clasa a 6-a m-am trezit ca jumate de clasa ma striga autista si ma imita in toate felurile si isi bate joc de mine.Atunci nu-mi pasa, pentru ca o aveam pe fata aia si nu stiu cum, dar imi ajungea. Apoi acea fata s-a mutat de la scoala si am incercat sa stau si cu altii.In afara de cateva fete, toata lumea isi bate joc de mine, ma fac autista, si imi spun ca in anul trecut nu stateam decat cu fata aia si ca eram siameze si acum stau cu alta si acum si cu aia suntem "siameze". Dar pur si simplu nu-i adevarat! Vorbesc cu toata lumea si ma port ca o persoana normala. Poate ca uneori simt ca vreau sa stau singura si sa nu vorbesc cu nimeni! Orice as face isi bat joc de mine, cand ei sunt mult mai rau decat mine! Si sunt si altii in clasa care sunt mult mai "ciudati decat mine si cu ei nu au nimic! De ce tocmai pe mine? Orice le-as spune, tot autista sunt! Nu mai suport!

4 răspunsuri:
| niku93 a răspuns:

Raspunzi la porecla asta? daca da, atunci fate ca nu auzi nimic cand striga cineva "autista".eu cred ca atunci cand esti strigata "autista" te infurii sau te faci rosie ca ardeiul de rusine sau reactionezi intr-un fel aiurea si de asta se iau de tine pentru amuzament sau te jignesc pe tine pentru a-i face pe ei sa se simta mai "bine"(suna aiurea, insa cumva unii oameni se simt mai siguri/fericiti/bine daca alta persoana se simnte mai rau/stanjenit/trist din cauza lor).
omenirea n-a evoluat chiar asa de mult cum crede ea...

| Mitsuri10 a răspuns:

Ar trebui sa se uite intai in oglinda. Apoi sa ii rogi frumos sa nu iti mai zica asa.Eu m-am apucat de multe ori de plans din cauza colegilor ca rad si de mine ca si de tin.si dupa ce au vazut ca plang si ca ma ranesc au incetat si ma inteleg cu toti acum. Poate vor intelege odata pentru totdeauna. Sper ca te-am ajutat!

| sellenaD a răspuns:

Tu trebuie sa te porti normal sa vorbesti cu cine poti si sa nu ii bagi in seama,stiu ca e greu, dar chiar nu trebuie sa iti peste.Ai avut ghinionul sa inceapa sa iti zica asa si pentru ca sunt niste imaturi rad si acum.Motivul e ca vad ca tie iti pasa si ca reusesc sa te necajeasca.Cred ca ar trebui sa incerci sa razi si u sau sa le dai de inteles ca nu iti pasa de ce zic. Incearca sa vorbesti si sa iti faci prieteni in afara scolii, a clasei care sa te ajute sa treci peste asta mai usor.Sau o posibilitate urata ar fi sa incerci sa iti bati si u joc de ei, dar asta te-ar face sa cobori la nivelul lor ...Cand rad de tine gandeste-te ca vezi niste maimutele vorbind aiurea sau la ceva amuzant si incearca sa ii ignori, chiar nu merita.Bafta!:*IGNORA-i!

| Lovelly4YOU a răspuns:

Si eu am patit asa. Se trateaza cu indiferenta, ori spune dirigintei/dirigintelui. Numai cei putin evoluati pun porecle si etichete idioate aiurea. Nu-i baga in seama, asemenea oameni nu merita atentia ta!