| мιcυтѕαααα a întrebat:

TPU! Voiam sa va intreb ceva. O ajut pe prietena mea la lb. engleza si am intalnit niste enunturi. "Mark is buying a sandwich.", "Tina is carrying a box."...etc. si ne-am incurcat putin. sad De ce se pune "is" intre numele persoanei si intre actiune? Eu credeam ca "is" inseamna "este". In propozitiile de mai sus, ce inseamna? Ofer fundita la cine imi explica detaliat si corect. Multumesc, TPU!

P. S. As ruga sa nu glumiti pe seama mea si scuzati categoria. Multumesc pentru intelegere! happy

Răspuns Câştigător
| Alexandra7201 a răspuns:

Se pune "is" pentru ca verbele sunt la Present continous si acesta se formeaza cu verbul TO BE+verb. Sper ca imi aduc bine aminte. Deci e "is" pentru ca Mark si Tina sunt la persoana a IIIa singular.

| мιcυтѕαααα explică (pentru Alexandra7201):

Alexandra, daca de exemplu ar fi la persoana a III-a plural se pune ''are''? De exemplu s-ar zice ''They are carrying a box.'' sau nu?

| Alexandra7201 a răspuns (pentru мιcυтѕαααα):

Da, asa se pune.
I'm
You are
He/She is
We are
You are
They are.
Asa este....acel "is" se inlocuieste in functie de persoana.

| CandyHearts a răspuns (pentru мιcυтѕαααα):

Da se pune "are"

11 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Pentru ca sunt formulate la timpul Present Continous, care se formeaza ceva de genul: Subiect + verbul "to be" + verb + "-ing".
Arata o actiune care a inceput in trecut si se continua in prezent.
Exemple:
Tina is carrying a box.
I am watching a movie at the cinema.
We are walking in the parca.

| Alexandro9050 a răspuns:

La prezentul continuu, se pune verbul is, asa este regula..., cand verbul se termina in ing, s-e adauga is

| мιcυтѕαααα explică:

Multumesc tuturor!

| Alexandra7201 a răspuns (pentru мιcυтѕαααα):

Multumesc si eu pentru funda si ma bucur ca te-am putut ajuta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune is pentru ca este verbul buy si este la timpul perfect continuous. Schema de formare a timpului este is + verb+ ing si descrie o actiune desfasurata in momentul vorbirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din partea mea este buna categoria uite este un curs de engleza cauta pe internet costa 80 de lei cu tot cu transport cauta pe internet Invata engleza in 21 de zile daca te intereseaza contacteaza-ma la danilo_solaja : uite :!~#@@@@@@@@@ :::::: ~Is~ exprima ca face asta is inseamna ca face intelegi?

| LovelyKitty2 a răspuns:

Doamne oricine stie e ok va spun eu deci is intr-adevar inseamna este dar se foloseste foarte des in prezentul continuu deci daca zici :
Tina is my friend inseamna:Tina este prietena mea.
Dar daca zici:
Tina is carrying a box inseamna:Tina cara o cutie(acum, in acest moment).
Pentru ca dupa cum observati daca va uitati mai bine nu scrie carryes ci is CARRYING deci se adauga ING.
SUBIECT+TO BE+Verbul cu ING=Present Continuu care se refera la actiunile pe care le faci ACUM, IN ACEST MOMENT.

Sunt foarte multe timpuri pe care o sa le invatati si o sa vi se para un fleac apoi.

BAFTA! Sper ca am ajutat.

| pinkeye a răspuns:

Is=este,intr-adevar!
^Dar,suntem la timpul Present continuous si avem:
Afirmativ:I am buying a sandwich.
You are buying a sandwich.
She/He/It is buying a sandwich.

We are buying a sandwich.
You are buying a sandwich.
They are buying a sandwich.

adica:S+ to be la prezent is/are+verb+ing.
! Se pune is/are pentru ca e la prezent si trebuie sa marcheze asta cumva.
Aici is/are nu inseamna acelasi lucru.
Deci se pune is/are la present continuous.Deoarece avem regula aceasta la propozitiile care se intampla doar in momentul vorbirii, adica regula:S+to be la prezent+verb+ing.
La interogativ este prin inversiunea lui to be la prezent cu S.
Iar la negativ se pune not dupa to be la prezent.
Sper ca ti-am fost de ajutor!