| Winners10 a întrebat:

Vreau sa imi fac un CD cu muzica dar vreau ca melodiile sa nu mi le aranjeze automat in oridine alfabetica. Sa fie in alta ordine. Cum pot face asta? Pentru ca in folderu unde le descarc le aranjez altfel, iar cand le pun pe CD mi le pune automat in ordine alfabetica. Astept raspunsuri. O zi buna.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Melodiile le copiezi intr-un folder nou.
Inaintea fiecarei melodii pui o numerotare din 2 cifre, care va obliga inregistrarea "in ordinea alfabetica" pe care o doresti:
01 Melodia intaia
02 Melodia urmatoare
15 Ultima melodie dorita
Aceste nume nu se inregistreaza pe audio cd-uri.

La sfarsit, dupa terminarea scrierii CD-ului, stergi integul folder nou, impreuna cu muzica cu titlurile modificate de tine.

| anonimg a răspuns:

In funcție de cum vrei sa iti "cânte" cd-ul, pui câte o cifra si un punct înaintea fiecărei melodii.
Exemplu:
1. Artist-Melodie.
2. Artist-Melodie.
Si asa mai departe.
Im felul acesta hotarasti tu ordinea.
Mai mult, există și o funcție la cd/dvd playere care poate să deruleze in mod aleatoriu (la întâmplare)muzica de pe disc.

| Winners10 explică (pentru anonimg):

Am incercat asa numai ca merge pana la un moment dat... cand ajung la melodia 100 normal ar fi sa o puna dupa melodia 99, numai ca mi-o pune dupa melodia 10. de la 100 la 119 imi pune dupa melodia 10... de la 120 pana la 129 imi pune dupa melodia 20 si tot asa.

| anonimg a răspuns (pentru Winners10):

Softul cu care scrii CD-urile trebuie să aibă un aranjament si el pe care îl poți folosi pentru ordinea melodiilor.

| Winners10 explică (pentru anonimg):

Cu nero 10 scriu CD-urile... daca stii ai putea sa imi spui cum sa il setez?

| anonimg a răspuns (pentru Winners10):

Din nefericire nu stiu ca nu folosesc nero.
Eu am folosit asta: https://cdburnerxp.se/ro/home.
Dupa ce ai deschis programul, alegi optiunea disc cu date.
Apoi dai clic pe "Nume" (de cate ori doresti) din zona in care adaugi fisierele pentru a fi scrise.
Apoi dai clic pe "Inscriptioneaza".

| Winners10 explică (pentru anonimg):

Am reusit sa le aranjez cum am vrut eu si cu Nero. Am facut CD-ul in oridinea in care am dorit dar cand l-am pus la masina mi-l citeste la fel cum ti-am descris mai sus.