| BiaLoveBubu a întrebat:

Vreau sa slabesc.Am 13 ani 1, 60 si 52 de kg. Vreau sa slabesc 5 kg pana in data de 2 aprilie.Cum as putea reusi?

17 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

NU iti recomand in nici un caz sa iei pastile (decat daca vrei sa ajungi o,,leguma'') e bine sa faci mult sport orice, fast food nu chiar deloc pentru ca nu o sa rezisti(crede-malaughing ) dar incearca foarte putin, cel mai important fa sport

| fdhgcvnb a răspuns:

Buna! La 1, 60 m, 52 de kilograme este greutatea ideala.Esti normponderala 100%! Si totusi, daca tu vrei sa slabesti...am o dieta care este mai mult pentru adulti, insa banuiesc [,] ca ai putea sa inlocuiesti cafeaua cu un ceai:
ZILNIC:
o ora 8:00-o cafea[ceai in cazul tau!];
o ora 10:00-doua oua fierte;
o ora 12:00-un pahar de suc de rosii;
o ora 14:00-100 grame sunca sau o felie de paine prajita;
o ora 16:00-un mar;
o ora 18:00-100 grame branza slaba de vaci.
Vei slabi,in functie de organism,pana la un kilogram pe zi, insa nu te gandi ca dupa ce vei renunta la dieta, vei avea aceeasi greutate.Parerea mea este ca nu este prea sanatoasa si nu ar trebui urmata la varsta ta. Poti,la fel de bine,ca in locul meselor propuse de dieta,sa mananci ce mananci tu de obicei,insa,cum spune dieta,la ore fixe,des, in portii mici, si nimic dupa ora 18:00.
Sper ca te-am ajutat-bafta! happy

| Teodor_Gabriel_1999 a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Este o dieta potrivita si pentru copiii de 13 ani?

| fdhgcvnb a răspuns:

Uite asta mi se pare mai sanatoasa, am mai recomandat- cuiva si este cea pe care o folosesc si eu:cea mai folositoare,, dieta,, pentru mine a fost sa mananc des si in cantitati mici:din 2 in 2 ore e cel mai bine.Doi litri de apa pe zi[bea cat de multa apa poti, nu trebuie sa te chinui sa bei 2 litri], evita dulciurile din comert si in general[mananca fructe daca vrei ceva dulce-mai ales pepene-are 95% apa O.O]evitasa mananci prajeli,grasimi,mananca paine integrala[nu trebuie neaparat,dar ajuta si acest aspect-dar ai grija ca nu toata painea,,neagra,, din comert este si integrala-mie imi place,,Grau intreg,,] si incearca sa faci putin sport totusi cand ai timp liber:nu trebuie sa exagerezi,cat poti tu, dar sa faci in fiecare zi-adica nu conteaza atat de mult cate exercitii faci, cat faptul ca faci sport zilnic.Si nah! Cam atat! Nu e tocmai o dieta,ci mai degraba un stil de viata recomandat de nutritionisti, asa ca poti sa faci cum te-am sfatuit-altfel, nu ti-as recomanda diete la varsta ta-inca esti in crestere.
Sper ca te-am ajutat. happy

| TangerineP a răspuns:

Buna)stiu o dieta super si eficienta)
dieta este alcatuita din chefir si mere. tine 9 zile.
primele 3 zile beai chefir(1-1,5 l pe zi)
apoi 3 zile maninci mere(5-6 pe zi)
si inca 3 zile chefir(1-1,5 l)
si slabesti in aceste 9 zile -9 kg )
succese

| Breake a răspuns:

Pai poti incepe printr-o dieta. Si sa faci exercitii fizice

| iRaul a răspuns:

Draga de ea, vrea sa slabeasca la 13 ani.
Sunt la farmacie pastile de slabit, iti prescrie farmacista cum sa le iei.
Evita fast-food'uriile, cel mai bine sa nu mergi deloc.
Incearca sa nu mananci seara, si daca mananci sa mananci foarte putin.
Mancarea pe care o mananci, sa nu fie grea, adica fara fripturi, dar gratar de piept de pui chiar merge.
Si daca ai timp, poti sa alergi un km., doi pe zi.

| Nony96 a răspuns (pentru iRaul):

laughing Pastile de slabit auzi la ea

| Madalinargo a răspuns:

Daca esti frumoasa te duci la un baiat si ii zici ca vrei sa slabesti ii zici sa tio dea usor daca esti virgina si dupa bagi oleaca botu la tibuson si dai la pompa si sa vezi ca pana in aprilie ori esti mai slaba si mai in forma ori daca nu folosesti prezervativ esti oleaca mai rotunda.E alegerea ta

| BiaLoveBubu explică (pentru Madalinargo):

Decat sa scrieti prosti mai bine nu va bagati. Daca pentru voi TPU inseamna sa radeti de cei care pun intrebari atunci stergeti-va contul, ca n-aveti ce cauta aici.CUm la 13 ani sa fac asa ceva? voi ganditi logic sau aveti o problema?

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Buna! am si eu aceias problema! blushing
prea multe prostii ingrasa! uite ce am inceput eu sa fac:

1.Mananc mai multe gructe, legume si evit grasimile si dulciurile! (cat imi putin... doar cat gust! blushing)
2.Aerobic in fiecare zi de obicei diminieata!
3.Siara alerg pana in parc si inapoi pana obosesc prea tare sa continuii!
4. Fara mancare dupa ora 6! (maxim biscuiti simplii cu ceiut)
INTR-O LUNA SE VAD MARI DIFERENTE! :*

Bafta! Sa ma anunti cum ti-a mers! >big grin

| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Dimineata cartofi prajiti, dupamiaza o friptana mare si seara ceva usor...omleta de vreo 6 oua la 50 bani.

| Pirvu_Valentin_1976 a răspuns:

Dc vr? eu am 9 ani si am 48 kg asa ca taci si plus ca ma simt foarte bine

| Hantig_Mony_1990 a răspuns:

Pai poti sa mananci mai sanatos sa faci exercitii sper ca t-eam ajutat!

| AndreiJV a răspuns:

Stai linistita, si nu te ingrijora! Ai o greutate normala pentru varsta ta! dar daca vrei sa slabesti poti dimineaza sa mergi afara sa alergi in jurul blocului ( daca esti la bloc), iar daca esti la casa poti alerga prin curte, incearca sa nu mananci dupa ora 18:00, si straduieste-te sa mananci cat mai putine dulciuri, si grasimi. Pai... cam atat. Sper ca vei reusi sa faci ceea ce ti-ai propus. happy