| internetBrowser a întrebat:

Buna tuturor, imi puteti recomanda metode prin care as putea sa cresc din punct de vedere intelectual? De asemenea doresc sa imi dezvolt vocabularul sa invat cuvinte noi si in ce context pot fi ele folosite.

Răspuns Câştigător
| cmaria79 a răspuns:

Citind! Incepe cu carti de literatura care se folosesc in scolii, apoi avanseaza, treci la romane, carti scrise recent.
Dupa ce citesti scoate cuvintele ce nu le intelegi, cauta in dictionar, iar dupa incearca sa faci propozitii.
Daca te plictisesti si esti mai pe genul "actiune" poti sa joci anumite jocuri cu prietenii.
*Vizioneaza documentare!
Fii atent la cuvinte si nu doar!
Poti sa-ti dezvolti cunostintele cu orice!
Creierul este in permaneta invatare!
Scrie pe o foaie lucruri pe care nu le stii si vrei sa le afli, le poti gasi pe Google sau daca nu te increzi in el, in carti, cerceteaza de unul singur!
Acesta este sfatul meu! Eu il aplic in fiecare zi!
Imi place sa aflu lucruri noi chiar daca nu este in domeniul meu, cu cat mai multe cunostinte adunate cu atat devi mai destept!
Incearca!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citeste cat mai mult. Si niciodata nu trece peste un cuvant pe care nu il cunosti. Intrerupe-te din citit, cauta-l in dictionar, scrie-l intr-un mic vocabular cu tot cu definitie. Daca in definitie gasesti cuvinte necunoscute, fa la fel cu ele.

| minrest a răspuns:

Mesajul e scris de RAY28, si trimite la RAY27.

| SERIALS a răspuns:

Si eu as vrea.

| FakeJoker a răspuns:

Daca esti si cunoscator de putina engleza iti recomand discovery si alte programe dedicate articolele stiintifice, documentarelor si emisiunilor care au la baza cultivarea creierului. Vei intelege anumite cuvinte, chiar si contextul, indiferent ca sunt in engleza, le vei asocia cu sinonime in romana, si de asemenea recomand cititul, mari scriitor, scriitori abstracti precum Mark Twain, Ion Barbu, Arghezi, Jules Verne, o sa iti placa daca iti dedici putin timp la inceput.

| thegodfather12 a răspuns:

Citeste, invata cate 10 cuvinte noi din dictionar

| MbCristi199 a răspuns:

Citeste carti