| MadRaven a întrebat:

Imi poate recomanda cineva niste carti ale unor mari scriitori de literatura clasica?
Daca se poate, carti care sa cuvinte multe cuvinte deosebite, rar folosite, pentru a-mi dezvolta vocabularul?
Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! iti recomad romanele lui Jules Verne, sunt superbe pentru varsta ta( Poti incepe cu "Doi ani de vacanta". )Apoi, citeste "batranul si marea" de ernest hemingway si "David Copperfield", de Charles Dickens(un mare autor al literaturii englezxe, care are un stil deosebit, original, si lectura acestui roman superb, in 3 volume, nu doar ca te va ajuta sa-ti dezvolti vocabularul, dar va fi si o adevarata delectare). Daca te intereseaza si din literatura romana, recmand "Ciresarii''-Constantin Chirita(descrie incantataor farmecul adolescentei cu aventurile ei, cu prietenfrumoase ce se leaga, cu idilele care se infiripa in aceste inimi tinere, cu spiritul de apartnenta la grup, curajul si inflacararea specifice numai si numai acestei etape a vietii),"Cismigiu & comp." si "buna dimineata, baieti!"(doua romane frumoase, primul din perspectiva elevului, al doilea din perspectiva elevului devenit...profesor, despre scoala, copilaraie, adolecsneta si profesia de dascal) si "la Medeleni" -Ionel Teodoreanu(Niciun alt scriitor nu cultiva metafora ca Teodoranu, l nimeni nu descrie cu atat afrmec si poezie copilaria si adolescenta, primele iubiri si primele deziluzii, dar si dramele ce apar in viata copiilor deveniti adulti). Lectura palcuta orice ai alege!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului corolav în 2013.

| damianadrian a răspuns:

Poti citi:
-Marile Sperante de Chearls Dickens
-Batranul si marea de E. Hemingway
-Panza de paianjen de Cella Serghi

Leam citit si sunt foarte frumoase... Poti citi si O calatorie in jurul pamantului, 2000 de leghe sub mari... IN caz ca iti plac poeziile, poci citi volumul Poezii de M. Eminescu

SUCCES!