| deyutzadeya a întrebat:

Vreau si eu sa incep sa traduc o poveste pe wattpad.Trebuie sa obtin permisiunea autoarei sau ajunge sa scriu ca nu e povestea mea si sa dau numele autoarei?

2 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

In principiu daca povestea este publica (fara plata) si u o traduci si o oferi tot gratuit atunci poti face asta daca mentionezi autorul. dar cred ca mai frumos ar fi sa ceri acordul (nu cred ca ar fi probleme din moment ce povestea a fost facuta publica pe wattpad)

| deyutzadeya explică (pentru yekto):

Eu i-am lasat un mesaj dar chestia e ca nu stiu cand o sa-mi raspunda, daca o sa-mi raspunda.Multumesc oricum pentru ajutor.