| ɴιcoleтα a întrebat:

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru. Eu vreau sa urmez liceul Pedagogic si am auzit de la colegi ca s-ar putea, la probe, sa ne intrebe de ce vrem sa aplicam ca educator-invatator (adica ce ne place la copiii).
Ce raspuns as putea da?
Si ce cantece/poezii ar fi potrivite pentru probe - dictie si muzica -

Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Iubesti copii,de tanara,din copilarie ai fost atrasa spre copii si cresterea lor,iti place sa indrumi copilul spre o educatie corecta,normala,civilizata, folositoare, vrei sa aprofundezi si sa studiezi si sa te perfectionezi cu timpul in aceasta profesie, vrei sa ajuti si sa stai in prezenta copiilor, vrei sa inveti alti copii si sa-i indrumi spre viata.Sa-i formezi, sa-i educi si sa ii iubesti cu adevarat, sa fii un educator/invatator bun si eventual ai in plan pentru viitor, proiecte sau mai ales mici evenimente, serbari.Important e sa zici si un fel de plan al tau pentru a educa copii, a tine ore la clasa etc.

Uite nu stiu sigur daca te-ar putea ajuta, dar foloseste acel site, sunt materiale multe despre asa ceva, ceea ce te intereseaza.
http://www.didactic.ro/pagina-mea/materiale/aprobat/curriculum/42247

Nu stiu cat te-am ajutat, dar eu iti urez succes.Frumoasa si speciala profesie,daca asta ai ales.
Iar poezii,incearca Vasile Alecsandri,Mihai Eminescu, Antonn Pann, Tudor Arghezi ca autori, sau cumpara o carte de poezii pentru copii si exerseaza la dictie, probe..La muzica ai putea interpreta ceva usor,frumos,cu un mesaj BUN si care sa il impresioneze si sa ii placa unui copii,eventual cantece pentru copii,cu natura,cu animale, cu stele, luna, povesti, personaje din basme etc.
Numai bine

| ɴιcoleтα explică (pentru AvalohAlyn):

Multumesc. M-ai ajutat foarte mult.

1 răspuns: