| DomnulSarma a întrebat:

Buna ziua TPU! Dupa cum stiti, au fost date evaluarile nationale la romana...si as vrea sa stiu daca la subiectul 2, partea B am raspuns bine si cam cate puncte as lua:
"Eu,pasionat de lectura, m-am trezit de dimineata deoarece scoala mea a organizat o intalnire cu un scriitor contemporan.Mergand spre scoala,am vazut un coleg mergand spre casa mea.L-am strigat,dar fiind atent altundeva, a trebuit sa merg dupa el pana acasa.Fiind si el pasionat de lectura,am vorbit despre acest eveniment, si el mi-a spus ca a fost organizat acum o saptamana.Inmarmurit,am intrat in casa cautand pe internet acest eveniment.In mod dubios,calculatorul spunea altceva.M-am dus inapoi la scoala,si ceea ce am citit a fost adevarat,intalnirea a fost organizata saptamana trecuta, dar a fost amanata pana azi la ora 8 dimineata din cauza vremii.
Am mers fericit la aceasta intalnire, invatand ceva din aceasta intamplare."
Va rog cam cate puncte as lua din 12?

Răspuns Câştigător
| adrian1419 a răspuns:

Poate 8 sau 10 depinde cat de-al naibii e profesorul.Am dat si eu lucrarea azi.Tu n-ai facut acolo prea multa naratiune si aia nu se referea la intamplarea cu scriitorul.Mai bine ziceai ca ii erau adresate intrebari din public sau ceva.
Ai zis la 8 dimineata, daca mai vezi alt indice spatio-temporal, bravo.
Nu uita ca pot sa scada pentru ortografie si caligrafie.Si cel mai rau: Nu mi s-a parut coerenta.Inteleg ca nu te auzea, dar mai bine ziceai ca l-ai prins din alergat si ca ati dat telefon la un coleg.
Ti-as da cam 7, 8, 9 sau 10.

3 răspunsuri:
| Dafii a răspuns:

Problema este ca ce ai scris tu nu este intamplaresad.
Intamplare este atunc cand iti rupi o mana, iti fura cineva geanta, iti cade ceva in cap...
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu este intamplare crying

| DomnulSarma explică (pentru Dafii):

SI cate puncte as lua?