| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca este bine ca un elev care nu iubeste scoala, literatura si lectura aproape deloc, sa doarma incepand de duminica pana joi la ora zece seara, sa mearga la scoala regulat, sa-si faca temele de casa, sa invete lectiile si sa citeasca? De ce merge acel elev la scoala daca nici macar nu o suporta? N-ar fi mai bine ca acel elev sa invete mai intai sa iubeasca scoala, lectura si literatura? Inteleg ca pofta vine invatand, dar unii elevi sunt pur si simplu obligati psihic sa invete, sa doarma devreme si sa mearga la scoala.Voi ce parere aveti? Sunteti de acord cu mentalitatea elevilor din ziua de azi?

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Scoala este foarte importanta in viata unui om, consider ca pentru un elev scoala ar trebui sa fie cel mai important lucru.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ma regasesc in prima parte. In ultimii ani de liceu, s-a intamplat sa ajung la ore dupa noapte 'alba', fara sa trec pe acasa, deci nici vorba de teme, invatat... Nici ghiozdan nu aveam.
Scoala e obligatorie intr-o oarecare masura, dar nu-ti asigura un rost in viata. Daca iti alegi un drum in viata care nu implica prea multe studii, poti sa faci ca mine, sa fii elev de nota 7, apoi sa mergi pe o meserie.
Dar daca te visezi trantor de birou, rahitic, cu cosuri, ochelari si inceputuri de boli pe fond de stres, cu salariu de 1500ron pentru care practic nu 'produci' nimic, dar te consumi mai ceva ca un salahor, atunci da, o sa se uite angajatorii si la notele tale, deci s-ar putea sa aiba rost sa te culci la 22:00, si sa inveti chestii pe care oricum le uiti de 3 ori pana la teste, iar in semestrul 2 nu mai stii nimic din 1, ca practic ti se rupe de informatiile alea.
Deci, depinde ce vrei sa faci in viata. Scoala nu-ti asigura nimic, dar poate fi un inceput.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Scoala asta. Cand suntem mici, asa facem toti in marea parte.
Dar pana la urma daca stam sa ne gandim, scoala nu inseamna numai si numai stres si educatie, nu?

| RorySan a răspuns:

Parerea mea este ca sa devii ceva in viata ai nevoie de scoala.
Ar trebuie sa fie cel mai important lucru pentru noi.

| Teoprica a răspuns:

Pai, noi elevii, in prezent avem foarte mult de invatat. Si da, de multe ori suntem obligati sa invatam pana nu mai putem. Pana la urma sistemul de invatamant e de vina. Programele scolare sunt foarte incarcate. Plus ca frate suntem niste copii. Ar trebui sa o ia mai usor cu stresatul elevilor. Da, trebuie sa invatam, dar totul cu masura. kiss

| DoarBogdan a răspuns (pentru Teoprica):

Deci, ce e mult, strica laughing