| Tpeuuuu99 a întrebat:

Azi am sustinut evaluarea nationala la Limba si literatura Romana! La subiectul II B. am avut facut :
B. Redacteaza, in 80-150 de cuvinte, o scurta naratiune in care sa prezinti o intamplare petrecuta in timpul participarii la o intalnire organizata de scoala, cu un scriitor contemporan.
In compunere ta, trebuie :
- sa relatezi o intamplare, respecatand succesiunea logica a evenimentelor;
- sa precizezi doua elemente ale contextului spatio-temporal;
-sa ai un continut adecvat ceintei;
- sa repecti limitele de spariu;
Eu am facut asa :
La Scoala
Intr-o zi, scoala la care eu studiam, a organizat o intalinire cu un scriitor contemporan.
Intalnirea a inceput la ora zece, in clasa in care eu stiam, s-au strans copii din toata scoala, de toate varstele, printre care si eu.
Am asteptat ca scriitorul sa soseasca. O data ajuns, s-a prezentat si ne-a intrebat daca vrem sa ne citeasca ceva, la care noi am raspuns afirmativ. Scriitorul ne-a citit din operele sale, la care toti am ramas numai urechi.
Profesorul de romana, a organizat un concurs de lectura, la care scriitorul trebuia sa aleaga cel mai bun elev la citi.
Intr-un final, scriitorul l-a ales pe prietenul meu Ionut, imanandu-i o carte de a sa si felicitandu-l.
La final, scriitorul si-a luat ramas bun si a spus ca o sa ne mai viziteze.
Ce punctaj credeti ca i-au? Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| vanessa63425789 a răspuns:

Din moment ce autorul e necunoscut, compunerea e frumoasa, respecta regulile, eu ti-as da un 10!
fundita?happy

5 răspunsuri:
| ERIS a răspuns:

Cum sa nu intelegi ce-ti cere? laughing Nu scrie in enunt? Trebuia sa scrii despre un scriitor contemporan... daca stii ce inseamna "contemporan"...rolling on the floor
Eu ti-as da nota 5.

| ERIS a răspuns:

Ti-as da 5 pentru ca nu stii cand trebuie sa scrii "i-au" si "iau" desi esti clasa a 9-a...rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Se duce de rapa tara cu voi...

| Tupeuuuuuuuu a răspuns:

Depinde foarte mult de cine este corectata lucrarea ta, poti sa ai norocul sa iti corecteze un profesor super ok, sau unul all drequ laughing) acum nu stiu depinde, si eu am sustinut proba la limba romana, si din cate am auzit majoritatea sunt in dilema cu compunerea asta cu scriitorul contemporan.Despre compunere,dupa parerea mea compunerea e ok,dar cred ca o sa iti scada pentru ca nu ai dat numele scriitorului, ca este anonim, nu iti face griji multa lumea nu a stiut ce sa scrie, chiar nici eu, insa m-am inspirat de la textul de la partea a 2a si am scris autoarea aceea, Corina Zorzor laughing), nu stiu daca e bine.O sa se afiseze si baremul si o sa fim lamuriti.

| Manuel_Iordache_2000 a răspuns:

Eu iti dau 10