| emy a întrebat:

Buna ziua! Va rog frumos, spuneti-mi cum se curata guma de mestecat de pe haine! Ieri, mi s-a lipit o bucata de guma de haine si nu stiu cum sa o curat.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| buburuzaucigasa a răspuns:

Nuuuuuuu cu fierul de calcat pentru ca o sa o intinzi mai rau metoda asta merge doar la ceara de la lumanari.Penrtu guma am vazut la TV pe Discovery si am incercat si eu si merge, bagi respectiva haina in frigider sau congelator 2-3 minute si apoi racai guma de pe ea pentru ca aceasta va deveni casabila si se va curata usor.

7 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

INcearca cu fierul de calcat happy O hartie pusa peste guma si calci incet, guma se va dezlipi de pe haina si lipi pe bucata de hartie.happy

| ForbiddenLove a răspuns:

Pui o foaie de hartie peste materialu cu guma, apoi dai cu fieru de calcat, cald, ca si cum ai calca. dupa acea ar trebui sa o poti dezlipi.succes

| LOVEsick a răspuns:

Pui un ziar peste guma si apoi dai cu fierul pe ziar. Asa, guma se topeste si se lipeste de ziar. big grin

| coconut_2092 a răspuns:

Sa nu cumva sa faci cu fierul de calcat! Metoda asta se foloseste numai la ceara. Mie mi s-a lipit o data o ditamai guma de haina si eram si la facultate. Cu niste servetele umede si varful unui creion mecanic am reusit s-o indepartez laughing Asa ca sfatul meu e sa folosesti niste spirt (alcoolul din servetelele umede a fost eficient) si ceva ascutit cu care sa "raschetezi" guma, gen... o rigla sau un cutit. Indepartezi un strat de guma, mai freci un pic cu spirt. Si tot asa. Sper sa reusesti!

| robertosi a răspuns:

Incearca cu gheata si dupa aia bag-o la curatat

| emulas a răspuns:

Incearca cu naftalina!
Sigur merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagi haina in congelator, pana se ingheata de tot, macar 2-3 ore, se rupe singura fara sa lase urme.