| zerozero a întrebat:

Care animal trăiește cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| Mada a răspuns:

Cel mai longeviv animal din lume este o scoică, descoperită pe coasta Islandei de o echipă de cercetători britanici, care are o vârstă cuprinsă între 405 şi 410 ani, informează BBC.

Ming, după cum a fost botezată molusca, poate oferi detalii despre secretele longevităţii, spun cercetători de la Universitatea Bangor, situată în nordul Ţării Galilor.

Cercetătorii au reuşit să calculeze vârsta moluştei după inelele de pe cochilia ei.

Oficial, potrivit Cărţii Recordurilor, cel mai longeviv animal din lume este o scoică descoperită în 1982, la vârsta de 220 de ani.

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Broasca testoasa.

| viatadecacatt a răspuns:

Testoasa cred.

| oky a răspuns:

Testoasa de Galapagos.

| sasha a răspuns:

Testoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, cred ca testoasa. Din cite stiu eu, fara s acaut pe gogolino, testoasa are obiceiul sa traiasca niste sute de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Broasca testoasa, corbul si cioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai e si crocodilul big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testoasa

| Nemes_Button_1989 a răspuns:

Testoasa eu asa stiu de mic big grin!