| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care e de obicei diferența de vârstă dintre soț si soție? Si în cât la suta din cazuri bărbatul e mai mare la vârstă?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Selectia naturii impune ca masculul sa fie cat mai puternic, iar femela sa fie cat mai fertila. Masculul trebuie sa apere "familia", sa asigure cat mai bune conditii de crestere puilor, iar femela aduce mare aport in cresterea si invatarea puilor.

In societatile omenesti, rolurile si obiceiurile sunt asemanatoare, cu anomite devieri.
In mare parte al omenirii, familia este monogama, format dintr-un sot si o sotie. In alta parte al omenirii, familiile poligame parentale sunt admise, astfel fiind demonstrat puterea economica a barbatului de a intretine decent mai multe femei si copii procreati cu ecestea. Exista si poligamii maternale, unde mama este ceea care are puterea de conducere, in functie de capacitatea ei de a procrea o diversitate de urmasi, cu paleta de insusiri cat mai bune si diverse. Rolul barbatilor in asemenea societati este doar procreerea, ulterior avand rolul de sluga Mamei sau sun eliminati.

In societatile monogamice, conform datinei, barbatul trebuie sa asigure existenta in conditii cat mai bune al familiei. El castiga banii necesari, iar femeia se ocupa de cresterea copiilor si de gospodarie.
Intrucat barbatii de varsta medie au deja o situatie materiala mai stabila decat tinerii (de jur de 15-20 ani), iar femeile tocmai in aceea perioada sunt cele mai fertile, s-a format obiceiul ca barbatul sa fie de varsta mai mare, iar femeia tanara. Astfel, deseori s-au casatorit perechi in care barbatul a fost chiar cu cateva decenii mai in varsta decat femeia.
In societatea moderna, unde exista (?) egalitatea de drepturi intre sexe, diferenta de varsta intre sot si sotie este relativ mica, de cativa ani, fiecare aducand aport asemanator in familie.

Se mai intampla si cazuri inverse, cand cate o femeie instarita mai in varsta se casatoresc cu un barbat mai potent, dar asemenea cazuri sunt relativ rare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Idealul aș spune că e diferență de 1-3 ani, soțul fiind mai "bătrân".
Dar societatea nu mai impune prejudecăți serioase, atât timp cât diferența e până în 20 de ani.
In marja de 20 de ani, se mai încadrează fizicurile. Cu o diferență mai mare, deja nu se mai intersectează perioadele de fertilitate.
Dacă vrei pe cineva cu 50 de ani mai tânăr ori mai bătrân, trebuie pur și simplu sa îți asumi că oamenii vor considera asta ciudat, dar până la urmă vor accepta, fiind vorba doar de o alegere personală.

| Sofer a răspuns:

Poate sa fie și cu 10 ani mai mare de cât ea sau invers. Maxim 10, nu mai mult.

| gemeni6226 a răspuns:

Intre mine si sotul meu a fost o diferenta de 9 lunihappyAdica sotul mai in varsta cu 9 luni ca mine. Poate, cine stie parintii mei m-au facut exact cand el s-a nascut happycine stiehappyIntre mama si tata au fost 6 ani tata fiind mai mare cu 6 ani decat mama.In experienta mea de aceea e mai bine ca barbatul sa fie mai in varsta ca femeia ca sa fie destul de matur pentru a intemeia o familie si fiind mai mare sa ocroteasca femeia din instinct.Pe de alta parte de aceea e mai bine ca femeia sa fie mai tinara sa poata avea copii, deci asta toate fiind in ideea unei familii cit mai reusite.Dar am avut in familie pe unchiul cu 4 ani mai tinar ca matusa mea si am mai avut tot in familie pe matusa cu 10 ani mai in varsta ca unchiul el fiind foarte atras de gandirea matura si intelepciunea ei, cultura ei vasta literara, muzicala, precum si de lipsa ei de prejudecati.Au avut impreuna o fetita verisoara mea care acum deja e in pensie deci nu e o poveste de azi ci de acus 65 de ani.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Dar in timp aceasta diferenta de varsta barbatul fiind mai mare va defavoriza femeia, barbatul fiind mai in varsta in majoritatea cazurilor femeia devine vaduva ceea ce nu este un lucru fericit.Sunt foarte multe vaduve pe lumea asta printre care ma numar si eu.De pe o zi pe alta esti fortata sa devii foarte matura si expusa la foarte multe greutati fiind singura te mai ataca si copiii din cand in cand si duci singura toate neavind un partener care sa te apere, in societate statutul tau se modifica nimeni nu te mai vede ca fiind doamna cuiva si doare mult mai ales la sarbatori cand esti singura si mai ales cand auzi pe unul sau mai multi barbati spunind cu respect:doamna mea despre sotie si tu realizezi ca nu mai e de mult timp nimeni care sa-ti zica asa, iar la varsta la care ramai vaduva foarte slabe sanse sa mai gasesti pe cineva cu care sa te potrivesti si sa fii fericita.

| RKBlue a răspuns:

"The average age difference (for a heterosexual couple) is 2.3 years, with the man older than the woman. In 64 percent of heterosexual couples, the man is older. In 23 percent, the woman is older, and in the remaining 13 percent, the partners are less than 12 months apart in age."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte ştiu eu, e de aproximativ 2-3-4 ani.
Poate să fie însă şi 10 sau 15 ani diferenţă.

| Cksihja a răspuns:

Există cazuri în care diferența e mare mai ales dacă ne uităm la vede care au copii la 70 de ani și partenere de 20.
Trecând peste bani această diferență apare atunci când unii bărbați ajung la vârsta mijlocie dar nu și-au găsit încă partenere de viață așa că se dau la proastele de 18 ani care nu știu nimic și vor o relație. Însă acest lucru nu merge din cauza diferențelor dintre generații și mai ales a faptului că căsătoria este forțată de insistentele bărbatului.

| IanaIana9 a răspuns:

Din câte am mai învățat eu, ar fi bine ca soțul să fie mai mare decât soția în medie cu 3 ani.
Dar sunt foarte multe cupluri în care bărbatul e mai mic, sau foarte mare...și cuplurile se înțeleg de minune.
Nu e prea bine să fie ambii de o vârstă, nu prea bine se înțeleg în familie pentru că vor juca la aceleași capete și nu vor ști care și cine are mai multă experiență.