| smileysmiley a întrebat:

Care e diferenta dintre limba engleza si americana?

8 răspunsuri:
| Black_Cherry a răspuns:

Nu exista americana. e tot engleza.
numai ca englezii au alt accent, la fel si australienii

| Demoiselle a răspuns:

Diferenta dintre British English sau UK English si American English sau U. S. English este in primul rand pronuntia. De ex verbul CAN in BE se pronunta `CAN`(oarecum...nu pot sa-ti explic mai bine, iar transcrierea fonetica nu o cunosc) pe cand in AE `CHEN`. Parerea mea este ca americana e mai formala decat britanica. De ex " How do you do?" americanii il inlocuiesc cu" Hi! How are ya?". Americana e mult mai deschisa si libera, o poti folosi mai usor sa comunici cu cei din jur pe cand engleza britanica pare o idee mai stricta. AE cultiva gustul pentru engleza vulgara, cea cu greseli gramaticale. De ex "Wanna" in loc de "Want to" sau "Gonna" in loc de "Going To".
Daca vrei sa inveti engleza te sfatuiesc sa o inveti pe cea britanica pentru ca nu e asa `murdara` ca cea americana asupra careia si-au pus influenta diferite etnii si au facut-o universala.
Hugs:*!

| MalinaH a răspuns:

Limba engleza are accentul diferit de limba americana.limba engleza are accentul mai politicos ca sa zici asa.

| JustLauren a răspuns:

Pai...la englezi nu se pronunta litera "r"
dar la americani se pronunta
si unele cuvinte se pronunta diferit

| DeeDee28 a răspuns:

Unele cuvinte se pronunta diferit, au alt accent

| laura64 a răspuns:

Un fel de dialect al limbii engleze. Engleza literara e o limba pretentioasa. Accentele sunt foarte importante, se recunosc dupa cum pronunta chiar si cei din diferite cartiere ale Londrei.

| parazitu_8805 a răspuns:

Cateva pronuntari ale cuvintelor si cateva cuvinte care se scriu altfel

| ancacristina99 a răspuns:

Diferenta este pronuntia...si la americani sunt folosite alte cuvinte cu ecelasi sens adica sinonime fata de englezi care folosesc alte cuvinte, si prescurtarile...ca la "wanna" si "gonna"