| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre engleza si engleza americana?

Răspuns Câştigător
| Lumine a răspuns:

Buna!
Pai, cateva cuvinte se scriu diferit dar majoritatea sunt la fel, iar americanii au un alt dialect pe langa britanici, iar in scoli engleza predata este cea originala.

Succes!

3 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Accentul şi unele cuvinte.

Exemplu:
Englezii spun *perhaps* în loc de *maybe*.

| ioana1600 a răspuns:

Profesoara mea de engleza e din londra, deci e de origine de acolo! si i-am facut intrebarea asta intr-o zi! Difera mult accentul si cuvintele. Anumite cuvinte sunt foarte diferite...

| DaianaDiana a răspuns:

Nici eu nu stiu exact dar din cate am inteles nu este o diferenta este vb de accent.