| AdeJustMe a întrebat:

Care e diferenta intre a fi gotic si a fi emo?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Sunt 2 stiluri destul de diferite. Emo= emotiv adica tot ce tine de tristete, ura, lasitate, emotivitate, plans. E o stare generala proasta. Cat despre haine, se poarta haine negre si orice combinat cu roz. Gotic inseamna acel stil rock care tine de aspectul fizic. In general se poarta rochii negre, bocanci. E un aspect rock elegant happy Sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Is multe diferenţe, la imbracaminte, la muzica pe care o asculta, la mentalitate.

Emo: sunt închişi în ei, cu ganduri sumbre, de obicei distanti, nu prea au prieteni, traiesc in grupul lor inchis...si rebel.

Gotic:is realisti, se "aseamana" cu "rockeri satanisti" se imbraca super ciudat.

oricum majoritatea adolescentilor is inebuniti dupa stilul" EMO", gothicul find lasat la o parte (e cam ciudat).

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Oh please,emolaii nu sunt decat niste mini-***/mini-pasarici care se cred ultra-mega speciali si neintelesi de nimeni,pentru ca again, ei sunt ultra-mega-chuck norris-speciali.S-a derivat mult de la ce insemna cuvantul asta odata, acum sunt numai copchii de pana in 16 ani imbracati in negru cu cacaturi colorate, par in toate culorile de zici ca au un raton curcubeic pe cap, machiaj cat sa le ascunda mufa de balega (deci mult) si impresii de culean.
Goticii raman underground...

| IMC90 a răspuns:

Sunt stiluri total diferite. Si se zice gothic nu gotic.

| TrixLove a răspuns:

Sunt 2 stiluri destul de diferite. Emo= emotiv adica tot ce tine de tristete, ura, lasitate, emotivitate, plans, muzica trista, etc. E o stare generala proasta. Cat despre haine, se poarta haine negre si orice combinat cu roz. Gotic inseamna acel stil rock care tine de aspectul fizic. In general se poarta rochii negre, bocanci. E un aspect rock elegant happy Sper ca te-am ajutat.

| TrixLove a răspuns:

Sunt 2 stiluri destul de diferite. Emo= emotiv adica tot ce tine de tristete, ura, lasitate, emotivitate, plans, muzica trista, etc. E o stare generala proasta. Cat despre haine, se poarta haine negre si orice combinat cu roz. Gotic inseamna acel stil rock care tine de aspectul fizic. In general se poarta rochii negre, bocanci. E un aspect rock elegant happy Sper ca te-am ajutat. Funda? big grin

| bloodyhell a răspuns:

Emo sunt copii aia ce nu au ce face si se dau in spectacol si tot sustin ca viata e nasoala si lucrurile naspa li se intampla doar lor(asta e parerea mea)
goticii sunt acei omeni ce aborda o miscare intelectuala care are o tematica intunecata precum si cele ale fictiunii gotice, romantismului, filosofiei. niste trupe Bauhaus, The Cure, Siouxsie & the Banshees, The Sisters of Mercy și The Mission.

| byankaa a răspuns:

Este o differnta foarte mare! Cei care sunt adepti stilului Gothic sunt mult mai pasionati de moarte de lumea de dincol…. Mult mai sinistrii,mai eleganti,mai rafinat…Se imbraca in rochii lungi, fac ritualuri satamiste si altele…Iar Emo un fenomen foarte cunoscut in zilele noastre, mai ales in randul tinierilor si chiar al copiilor, este mai putin inspaimantator(dupa parerea mea) decat stilul Gothic.Emo sunt acei copilasi care mai si zambesc, folosesc in vestimintatie si culori vesele, beau Coca-Cola si merg la discoteca, se distreazaetc…Cea ce adeptii stilului Gothic nu o fac.

| Huntress a răspuns (pentru byankaa):

S-o crezi tu ca noi nu zambim laughing Ba, spre mirarea ta, s-ar putea ca uneori sa zambim mai mult ca voi. BTW, exista si cluburi speciale pentu noi (in tari mai civilizate), si cine a zis ca nu putem bea coca-cola? laughing Multi suntem pasionati de ocult, dar asta nu inseamna ca suntem satanisti! Noi gasim fumusete in locuri in care altii nu o gasesc. Daca pe altii un cimitir ii sperie, pe noi ne relaxeaza. Multi dintre noi suntem niste artisti happy Vedem Moartea ca pe o eliberare, nu o pierdere. Si asta nu inseamna ca in viitorul apropiat ne vom spanzura. No Way.