| NumeNou a întrebat:

Care e drumul parcurs de hematie care pleaca de la cap si ajunge la talpa piciorului?

Funda+Vot (va roog big hug raspundeti'mi repede puppy dog eyes )

1 răspuns:
| Vasybulan a răspuns:

Ar fi cam asa :
Vena jugulara-vena cava superioara-atriul drept-ventricolul drept-vena pulmonara-plamani-artera pulmonara-atriul stang-ventricolul stang-artera aorta-artera iliaca comuna-artera iliaca interna/externa-artera femurala-artera poplitee(Sper ca la asta te referi)
big grin