| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! Spuneti'mi si mie totu totu despre profilul FILOLOGIE. ce materii se studiaza in clasa 9-12, ce materii se scot pe parcurs, la ce dau bac, ce facultate pot urma dupa aceea si ce meserii pot avea, si cum e in general acolo! happy Imi recomandati acest profil daca urasc matematica, chimia si fizica? happy
Raspundeti'mi la toate va rog, sunt foarte nehotarata in ceea ce priveste profilul
Va roog! puppy dog eyes :*

Pwp!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ZeWsSs a răspuns:

Pai eu sunt cls a 9 la profil filologie si se fac 4 ore de romana literatura si 1 literatura contemporana adica gramatica, 2 ore mate 2 ore fizica si 1 ora chimie, 2 ore engleza si 3 ore franceza 2 ore istorie si 2 ore geografie se dau teze la geografie sau istorie, engleza si franceza+ romana. De facultate stiu doar ca poti da la drept de aici si in general e super tare aici copii de la alte profile vor sa vina la mine in clasa pentru ca la ei e mult mai naspa deci til recomand, dar trebuie sa ai un pic de talent la romana sa faci compuneri si rezumate. Sper ca am fost de folos.

| FlorinaRuby a răspuns:

Meserii filologie:Ghidturistic, politist, avocat, judecator, jurnalist, traducator(20 lei pe pagina), psiholog, arhitect, scriitor, arheolog, translator, stewardessa,

facultatsi: psihologie, de jurnalism, de litere, de limbi, de drept, teatru, geografie, filozofie

Teze filo:romana, engleza, istorie sau gorgra(la alegere), mate

Limba româna 4 4
Limba moderna1 3 3
Limba moderna2 2 2
Limba latina 1 1
Matematica 2 2
Fizica 2 2
Chimie 1 1
Biologie 1 1
Istorie 2 3
Geografie 2 2
Logică/Psihologie 2 2
Religie 1 1
Tehnologia informatiei si comunicarii – TIC 2 1
Educatie antreprenoriala - 1
Educatie plastica 1 1
Educatie muzicala 1 1
Educatie fizica 2 2
Dirigentie 1 1
Discipline optionale 2 1
TOTAL ORE/SAPT. 32 32

cam asa e la cls 9-10

la liceul meu, la optionala am avut de ales dintre:
1. Limba moderna 3 - la alegere între germana si spaniola - curs de 4 ani
2. Limba si comunicare
3. Latina - aprofundare
4. Receptarea textului literar
5. Tehnici de comunicare în spatiul public
6. Literatura si film
5. Educatie pentru sanatate

Funditssa`?puppy dog eyes