| alice1136 a întrebat:

Care este cea mai buna carte pe care ai citit-o si de ce?

14 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

Iti dau doar doua: "Codicele" pentru ca este plin de actiune si aventura si "Eragon 3: Brisingr" pntru ca de asemenea este plin de aventuri si de actiune si in plus ester si fantastic

| IMC90 a răspuns:

George orwell : ''1984''

mie mi-a placut mult. foarte interesant subiectul
la fel de desteapta este si

george orwell: ''animal farm''

| IMC90 a răspuns:

Cateva din ideeile lui Orwell :

„Cine controlează trecutul controlează viitorul.
Cine controlează prezentul controlează trecutul".

''Războiul este pace
Libertatea este sclavie
Ignoranța este putere''
(valorile inversate)

toate facand referire intr-un fel sau altul la totalitarism

| Holocaust a răspuns:

Pai,in afara de cele cerute de profesori, imi vine in gand
"Enigma Otiliei" de George Calinescu.Este un roman frumos. Exprima multe chestii,prin viata traita de personaje.
Mie nu prea imi place sa citesc,poate pentru ca nici nu gasesc ceva, care sa-mi placa...
dar romanul asta merita citit, crede-ma! D:

| elenyss a răspuns:

Secretele comunicarii nonverbale de Joe Navarro. E o carte psihologica de body language. Mi s-a parut cea mai constructiva carte care am citit-o vreodata si am ramas fidela in timp genului, ajungand sa pun in practica instinctual invatamintele celor mai buni profesori de comunicare nonverbala. Inteleg mai bine starile si reactile oamenilor cu care interactionez, inteleg sistemul limbic, minciuna este aproape intotdeauna detectata. Cartile de body language, in special cea care am precizat-o mai sus mi-au dus viata la cu totul un alt nivel. Mai recomand: David J.L. - Never be lied to again (how to get the truth out of anyone), din pacate editurile noastre transciu foarte putine carti de genul asta in limba romana.

| MoNoPo a răspuns:

Eu am citit primul volum din Vampiratiibig grinemoni oceanelor si acum astept sa ma duc sa iau de la bliblioteca al doilea volum VAmpiratii:Adancurile morti si apoi volumul trei Vampiratii:Vremurile terori.Sunt niste cardi de adventura, daca ai incepe sa citesti prima carte sa stii ca nu o sa regreti daca iti plac adventurile.E super tare

| Robertttttttt a răspuns:

Baltagul am citit-o pentru ca mi a cerut-o la scoala am dedus ca este o carte excelenta si inveti multe din ea!big grin

| IMC90 a răspuns (pentru Robertttttttt):

Cu astfel de ''cultura'' invatata in scoli, stirile de la ora 5 nu vor duce niciodata lipsa de subiect...

toata literatura romaneasca mi se pare o prostie, plina de tarani prosti care se ucid si violeaza intre ei. cu placere am citit doar Caragiale.

| RA94 a răspuns:

Erich Maria Remarque- Trei camarazi (e prea frumoasa si trista povestea)
Sven Hassel-Toate 14 (daca vrei sa te uimesti razboi)

| iulicika1414 a răspuns:

Am citit multe carti, interesante, dar una mia stirnit cel mai mare interes
BIBLIA
pentru ca sint lucruri multe la care nu stiam raspunsul si l-am aflatin ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Jurnalul unui pusti fiindca este amuzant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a fost doar una care să-mi placă cel mai mult.Mi-au plăcut în mod special mai multe, care mi-au smuls un zâmbet de pe față,m-au făcut să mă gândesc la unele chestii,mi-au arătat lucrurile și din alte colțuri. "N-a dansat decât o vară " de Per Olof Ekstrom, Fericirea autentică - Martin E. P. Seligman, "M-am hotărât să devin prost " -Martin Page," Meseria de soț " -Lucio D'ambra, sunt unele din cărțile care mi-au plăcut cel mai mult.

| AnimaXD a răspuns:

Contele de Monte-Cristo de A. Dumas pentru ca e foarte interesanta, are actiune si cand te-ai apucat de ea te face noaptea sa te gandesti "ce se intampla mai departe?", e foarte frumoasasi merita citita ^^

| Chmars a răspuns:

Domeniul razboi Sven Hassel "Legiunea Blestematilor "
Domeniul istorie" Prin Foc si sabie" Henryk Sienkiewicz
Domeniul iubire/mister "Cavaleri de Pardalian" Michael Zevaco
Domeniul aventura "Leii de mare" "aventurile bravului soldat svejk"
Domeniul Religie "Cruciadele "
Domeniul Adolescenti "Elevul Dima dintr-a saptea "
Toate sunt superbe si iti poate modela caracterul