| Ateistu a întrebat:

Care este diferenta dintre limba ucraineana si rusa
exista asemanari intre cele 2?
stiu ca in ucraina se vorbeste si rusa
ce parere aveti ce limba ar trebui so invat rusa sau ucraineana...
stiu si engleza si portugheza, italiana si spaniola la nivel de conversatie big grin

5 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

E o diferență destul de mare.
În localitatea unde stau se vorbește mai multă ucraineană decăt română, de aceea la școli se studiază ca "limba maternă".
Aș spune să înveți rusa, populația e mult mai mare și vei avea nevoie mai mult de ea.

| Tyler9 a răspuns:

Mai bine invata rusa. Sunt multe asemanari, dar si multe diferenta. Chiar si in alfabet sunt diferente

| nuamcurent a răspuns:

Invata mai bine rusa...fiindca te va ajuta mai mult rusa decat ucraineanawinking bye happy

| Dobrescu_Anna_1978 a răspuns:

Eu zic sa inveti romana, "so" se scrie cu cratima adica s-o.

| Popescu_Daniel_1960 a răspuns (pentru Dobrescu_Anna_1978):

Eu cred ca in cazul de fata este vorba de o greseala de editare.