| nikolettta a întrebat:

Care imi zice si mie de ce unii parinti sunt asa de stricti sau mai bine zis fricosi.Ieri m-am certat cu mama ca sambata vreau sa ma duc undeva si vin pe la 12 noaptea acasa si nu vrea sa ma lase ca cica daca ma ataca unii pe strada. Ce doamne iarta-ma sa patesc in cluj avand in vedere ca aproape termin si cls 12(deci sunt "mare")?
Astept pareri
funda

Răspuns Câştigător
| cristinna23 a răspuns:

Parintii vor sa ne protejeze dar, nu se gandesc cum ne simtim noi in momentul in care ne interzic ceva si defectul lor cel mai mare este ca exagereaza in privinta asta.

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Asa sunt parintii. Vezi si tu cate stiri nasoale la televizor. Vad si ei lucrurile astea si incep sa se gandeasca bineinteles ca nu vor ca persoanele dragi (mai ales tu) sa pateasca asa ceva. Ai putea ruga un prieten sa te conduca acasa si astfel sa vada si mama ta ca e totul in regula si nu e nicio problema. Si ii spui si ei ca vrei neaparat sa te duci si ca sa nu isi faca griji apelezi la solutia asta. E si vina ta ca ai obisnuit-o asa. Fata de parinti nu trebuie sa fii nerespectuos. Dar nici sa nu iti poti impune punctul de vedere niciodata. Oricum, e de inteles ca se ingrijoreaza. Nu ar trebui sa o condamni pentru asta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca orice parinte, vrea sa te protejeze. Poate ar fi mai usor s-o convingi daca o asiguri (si ii si dovedesti) ca nu te intorci singura la ora aia, ca te conduce un prieten, sau un grup de prieteni.
Eu am un baiat. Acum are 22 de ani, dar, cand mergea, in timpul liceului, la vreun chef sau ceva, EU eram cea care-i spuneam sa-si conduca partenera pana in fata casei; sa n-o lase singura, sub nicio forma, indiferent de ora.

| Zenithf a răspuns:

Pai mai stii ce poti patii? Si daca se intampla ceva, nu o sa-ti dai singura pumni ca nu ai ascultat de mama inainte?
Esti mare si ai impresia ca te poti apara singura, dar cand sare pe tine o gasca de golani ai pus-o, si fac aia ce vor cu tine, si ce nu vrei tu.
Parintii mei erau prieteni cu alta familie, care avea un singur copil, si a fost gasit spanzurat intr-un parc, tot in Cluj-Napoca.
Apropo, si eu sunt clujean. happy
Nu te supara atunci cand iti spun, niciodata sa nu mergi singura pe strada cand este trecut de o anumita ora, poti sa compari aceasta recomandare cu una de a face un vaccin: nu toti oamenii se imbolnavesc de o anumita boala, dar este mai bine sa te vaccinezi ca nu cumva sa fi din cei 5-10% care s-ar imbolnavi in cazul in care nu l-ai face.

| ioana1704 a răspuns:

Cand vei avea copii vei intelege. mama ta vrea sa te apere de multe ce s-ar putea intampla.

| GumitzaDePepene a răspuns:

Desi am doar 12 ani, si mie mi se intampla la fel.mai tarziu de ora 21 nu am voie sa trec(stau la casa si seara ma mai joc impreuna cu vecinii-(sunt copii)-)si mama imi spune de fiecare data cand mai intarzii ca nu m-a crescut atata ca sa ma distruga cine stie ca idiot.se refera la viol, bineinteles.stiu caum este, am mai zis.nu trebuie sa te superi, pentru ca pe undeva mama ta vrea doar sa te protejeze

| mariaaaaa a răspuns:

Asa imi fac si miee :-J eu am venit la 9 intr-o seara doamnee si plecasera dupa mine cu masina :-J

Sunt mult prea stricti x(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii mama ta si ea stie cum e viata ta pentru ca si ea a fost in clasa a 12-a si stie ce ii mai bibe pentru tine! Trebuie sa asculti de ea, sau poti sa regreti toata viata ta ca nu ai ascultat-o! X-(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minti si ea stie asta.stii si tu ca nu i-ai spus decat jumatate de adevar, sau jumatate din ce speri sa se intample in acea seara.da.esti mare.dar mai esti mare? si apoi vezi parerile celorlalti? asa e si la mine,asa sant parintii, etc.da asa e.tot ce faceti si ganditi voi, noi le-am facut si le-am gandit.de aia nu puteti voi minti intr-un mod credibil.fiindca voi nu credeti jumatate din minciuna spusa.va dati de gol singuri.iti trebuie talent sa o poti face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ceva? Poti avea de ales intre :
-sa asculti de mama ta si sa nu iti impui parerea la tot ce zice ea, ca iti convive sau nu, si sa o intrebi daca nu poti sa stai pana pe la vreo 23:00 sau 22:30 si sa vii acasa cu un grup de prieteni SAU
-poti sa dai cu vederea la tot ce iti zice ea ca ii bine, si sa regreti toata viata ta ca nu ai ascultat-o, de exemplu daca ai ajunge la spital ca cineva a-nceput sa te bata! Spune, nu ai regreta?
Poate ca nu ma vei asculta pentru ca am doar 9 ani, dar, de exemplu, eu veneam intr-o zi de la scoala si in spatele meu era un domn/baiat. Si cand sa intru in bloc, a intrat si el cu mine, si cand sa intru in APARTAMENT, a intrat si el cu mine, dar eu nu il cunosteam pe omul ala, si mi-a luat telefonul si s-a prefacut ca vorbeste cu mama mea, care ii zicea sa ii aduca toate bijuteriile la ea la lucru, si mi-o zis si mie, si na eu am fost "vrajita" intr-un fel si, cum is mica, nu am inteles ca era de fapt un hot. Si le-o luat si bijuteriile si telefonul la care vorbea, si cand o venit mama acasa, i-am povestit ce s-a intamplat... si ea o zis ca bine ca nu m-o lovit cu ceva in cap, si cine stie, ajungeam in spital. Dar asta a fost o invatatura de minte sa nu mai deschid usa la nimeni. Dar si eu m-am simtit un pic satnjenita ca ea de fapt mi-a zis : "Bine ca nu te-a lovit cu ceva in cap si FURA TOT DIN CASA ". In momentul ala am simtit ca nu i-ar pasa daca m-ar fi lovit in cap, ci mai degraba i-ar pasa ca ar fi furat tot din casa.

| Cristinica2011 a răspuns:

Pfff asa imi face si mie maicamea da ce o ascult iesi si tu pe furis din casa si gata cand vine iti iei pedeapsa