| sweetmih a întrebat:

Cate cuvinte are limba romana approx?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba este un sistem dinamic in continua modificare. Cuvintele care nu mai corespund actualitatii ies din uz, pe cand cele care trebuie sa denumeasca realitatile prezente ale momentului, intra in uz. Stiam ca limba romana are aproximativ 150.000 de cuvinte, fara neologisme. Cifra este orientativa, conform specificatiei facute la inceput.

| Yuriy a răspuns:

Sa ne gandim un pic la faptul ca sunt maxim 50 de cuvinte murdare in limba romana.
80 % din romani vorbesc porcos, aproape la fiecare 3 cuvinte.
Totusi daca vrei sa afli numarul de cuvinte, trebuie sa iei in calcul faptul ca mereu apar altele noi, la fel cum dispar cele vechi.
Cineva care a muncit mult la un vocabular iti poate furniza mai multe amanunte, el spune ca sint doar 40 000 de cuvinte.
Cine sta sa le numere?