| Alëxąndŕą a întrebat:

Cate cuvinte exista in limba roamna nu nu o sa consult un dex am intrebat frumos cate cuvinte exista in limba romana asa

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Te contrazic, @Pwnt; sunt 181 351.
Sakura n-are decat sa le numere, daca nu crede. Poate asa, mai invata romaneste.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproximativ 12000 (am invatat la romana!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu sincer, eu n-am auzit de limba pomenita de tine! -roamna!?-
sa stii ca am citit cu mare atentie intrebarea, asa cum fac de obicei.
P. S. am cautat informatii despre aceasta limba, atat pe net cat si intr-un Larousse (putin cam vechi -interbelic-, dar altul nu am!) si n-am gasit nimic.

| EduardTPU a răspuns:

@pamfletarul; nu mi se pare ok sa faci atata caz despre acest lucru, puteai sa-i raspunzi frumos, si sa faci o completare atentionand-o ca a gresit un cuvant.Pana la urma ni se poate intampla oricui,cand ne grabim, a inversat doua litere,dar se putea subantelege,mai ales ca spre sfarsitul intrebarii repeta cuvantul, in forma sa corecta. Dar asa sunt romanii, in general, prefera sa-ti "dea peste nas"jignindute, in loc sa-ti explice ce a gresit si sa te ajute.

| Pwnt a răspuns:

180 mii cuvinte