| sweetys a întrebat:

Ce companii de transport feroviar de persoane sunt? Exceptând CFR călători.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

10 de transport calatori: https://bit.ly/3bO07Jq

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt tot felul de companii private, dar depinde de unde pana unde vrei sa mergi. In zona mea (pe ruta Oradea-Cluj-Napoca) avem vreo 2 companii private: Interregional Calatori si Transferoviar Calatori. In zona Brasovului mai sunt niste companii private, in rest nu stiu. Gasesti daca cauti pe net happy

| MValentin a răspuns:

Regio trans

| Alive99 a răspuns:

Pai nu sunt..mai sunt unele companii private, dar sunt doar pentru marfuri.In Romania CFR detine monopol ..si ar mai fi transporturile feroviare de turism care au cate 2-3 vagoane, dar alea se misca local.

| Alive99 a răspuns (pentru Salontanul):

Lol,se vede ca nu am mai mers cu trenul de 8 ani, iertati-mi siguranta asupra raspunsului

| loculdelageam a răspuns:

Pe lângă CFR Călători mai există câteva companii de transport feroviar private:
1. Regio Călători - cele mai cunoscute trasee sunt București - Brașov și Brașov - Zărnești.
2. Transferoviar Călători - cele mai cunoscute trasee sunt București - Buzău, Buzău - Nehoiașu, Ploiești - Slănic
3. Softrans - cele mai cunoscute trasee sunt Craiova - București - Brașov și Craiova - București - Constanța
4. Astra Trans Carpatic - cel mai cunoscut traseu este București - Brașov

Dintre acestea, cele mai mici tarife le au cei de la Regio Călători (fost RegioTrans). Iar dacă vrei și câteva idei de locuri de vizitat unde să ajungi cu trenul din București, uite aici: https://loculdelageam.ro/......bucuresti/