| smileysmiley a întrebat:

Ce este aceea taurina? Si pentru si de ce este folosita in cantitati destul de mici [o, 6%] in energizante?

12 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Taurina este un aminoacid care de obicei este produs si de organismul nostru, in special in muschi, creier, inima si sange. O persoana care cantareste 70 kg are in mod natural aproximativ 70 g de taurina distribuita pe tot corpul, adica de 70 de ori mai multa taurina decat o cutie de bautura energizanta, care contine 1000 mg. Uneori, in conditii de stres sau de efort fizic, organismul uman elimina prin urina o cantitate mai mare de taurina si e posibil astfel ca aceasta substanta sa nu mai fie sintetizata suficient. In acest caz putem recurge la consumul unei bauturi energizante pentru a compensa deficitul de taurina. Ceea ce poate nu toata lumea stie este faptul ca taurina din bauturile energizante este o substanta sintetica, produsa de companiile farmaceutice si nu este derivata din produse animale, cum ar fi din taur.

| Brotacelu a răspuns:

Taurina este un acid aminoetilsulfonic prezent în secreţia biliară. Împreună cu colina formează acidul taurocolic. Se prezintă sub formă de cristale albe, solubile. Acest aminoacid este produs şi de organismul nostru, în special în muşchi, creier, inimă şi sânge. O persoană care cântăreşte 70 kg are în mod natural aproximativ 70 g de taurină distribuită în tot corpul, adică de 70 de ori mai multă taurină decât o cutie de băutură energizantă, care conţine 1000 mg.
Uneori, în condiţii de stres sau de efort fizic, organismul uman elimină prin urină o cantitate mai mare de taurină şi e posibil astfel ca această substanţă să nu mai fie sintetizată suficient. În acest caz putem recurge la consumul unei băuturi energizante pentru a compensa deficitul de taurină.
Ceea ce poate nu toată lumea ştie este faptul că taurina din băuturile energizante este o substanţă sintetică, produsă de companiile farmaceutice şi nu este derivată din produse animale, cum ar fi din taur.
Printre beneficiile taurinei în corp: reglează temperatura atunci când este prea cald sau prea frig, reduce stresul, creşte performanţa inimii, ajută la detoxifierea organismului.
[sursa: www.wikipedia.ro]

| katala a răspuns:

Taurina este un acid aminoetilsulfonic prezent în secreţia biliară. Împreună cu colina formează acidul taurocolic. Se prezintă sub formă de cristale albe, solubile. Acest aminoacid este produs şi de organismul nostru, în special în muşchi, creier, inimă şi sânge. O persoană care cântăreşte 70 kg are în mod natural aproximativ 70 g de taurină distribuită în tot corpul, adică de 70 de ori mai multă taurină decât o cutie de băutură energizantă, care conţine 1000 mg.

Uneori, în condiţii de stres sau de efort fizic, organismul uman elimină prin urină o cantitate mai mare de taurină şi e posibil astfel ca această substanţă să nu mai fie sintetizată suficient. În acest caz putem recurge la consumul unei băuturi energizante pentru a compensa deficitul de taurină.

Ceea ce poate nu toată lumea ştie este faptul că taurina din băuturile energizante este o substanţă sintetică, produsă de companiile farmaceutice şi nu este derivată din produse animale, cum ar fi din taur.

Printre beneficiile taurinei în corp: reglează temperatura atunci când este prea cald sau prea frig, reduce stresul, creşte performanţa inimii, ajută la detoxifierea organismului.

Potrivit unor studii, taurina favorizează infarctul miocardic.[

| Myu a răspuns:

Fara definitii lungi si altele... e sperma de taur straight face fara gluma, l`am intrebare pe profu` de bio

| SunShine a răspuns:

Taurina este un aminoacid care de obicei este produs si de organismul nostru, in special in muschi, creier, inima si sange. O persoana care cantareste 70 kg are in mod natural aproximativ 70 g de taurina distribuita pe tot corpul, adica de 70 de ori mai multa taurina decat o cutie de bautura energizanta, care contine 1000
Si da este in energizantetongue
mg

| Goofy77 a răspuns:

Sa nu crezi ca este vreun crescator de potenta! si mai face si rau

| pitesti a răspuns:

Taurină

Taurina este un acid aminoetilsulfonic prezent în secreţia biliară. Împreună cu colina formează acidul taurocolic. Se prezintă sub formă de cristale albe, solubile. Acest aminoacid este produs şi de organismul nostru, în special în muşchi, creier, inimă şi sânge. O persoană care cântăreşte 70 kg are în mod natural aproximativ 70 g de taurină distribuită în tot corpul, adică de 70 de ori mai multă taurină decât o cutie de băutură energizantă, care conţine 1000 mg.

Uneori, în condiţii de stres sau de efort fizic, organismul uman elimină prin urină o cantitate mai mare de taurină şi e posibil astfel ca această substanţă să nu mai fie sintetizată suficient. În acest caz putem recurge la consumul unei băuturi energizante pentru a compensa deficitul de taurină.

Ceea ce poate nu toată lumea ştie este faptul că taurina din băuturile energizante este o substanţă sintetică, produsă de companiile farmaceutice şi nu este derivată din produse animale, cum ar fi din taur.

Printre beneficiile taurinei în corp: reglează temperatura atunci când este prea cald sau prea frig, reduce stresul, creşte performanţa inimii, ajută la detoxifierea organismului.

Potrivit unor studii, taurina favorizează infarctul miocardic

| Lilik a răspuns:

Google, copy paste si fundita laughing ce viata au unii. super.

| Sweets a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/taurina

poti vedea in dex cate ceva despre ce este taurina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Extras din ...de taur. energizant si afodisiac, totodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un acid prezent in secretia biliara a taurului.si oamenii ai 70% din corp plin cu aces acid prezent in inima, rinichi, plamani si alte organe.