| SherKan19 a întrebat:

Ce este barza?
Ce infatisare are ea? ( Blana, coada, picoare )
Ce fel de animal este barza?
Cel mai serios raspuns, primeste funda big grin!

6 răspunsuri:
| Nelutsa a răspuns:

Barza (Ciconia ciconia ) este o pasăre acvatică cu gâtul lung, care trăiește în regiunile calde ale lumii, pe langa mlaștini sau pe margine bălților. Se hrănește cu broaște, pești și mici pasări sau mamifere.
Construiește cuibul pe acoperișuri, coșuri și pe turnurile bisericilor. Se alimentează în câmp și locuri deschise, unde există umiditate. Toamna, berzele europene zboară în stoluri spre sud, în Africa, și primăvara obișnuiesc să se întoarcă la același cuib abandonat cu șase luni în urmă. În general, folosesc un singur cuib mai mulți ani la rând. Berzele emit un sunet specific cu repetate lovituri de cioc, cu acest sunet berzele comunicând între ele.

| Anonim0100 a răspuns:

Pai barza esta pasare cu un cioc lung si ascutit, are picioare lungi si un cioc rosu, penele corpului sunt albe are in medie 3, 8 kg. Barza alba se hraneste cu animale, hrana este variata : rame, larve, amfibieni. O barza poate ajunge in captivitate la 30 de ani. Cam atat stiu eu. Succes
Fundita?

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.
Barza este raspandita pe trei continente: Europa, Africa de Nord si partea vestica a Asiei. Este singura pasare de talie mare din ornitofauna tarii care s-a apropiat de om si isi construieste cuibul in vecinatatea noastra. In general cuibul este pozitionat intr-un loc insorit si inalt, pentru ca barza sa poata avea o vedere mai buna asupra zonei de hranire. Acesta este construit in aproximativ 8 zile si este folosit ani la rand. Construit din crengi, pamant, paie, fan, iarba, balegar si radacini, cuibul berzelor este extrem de rezistent, fiind reparat in fiecare an. Cel mai vechi cuib de barza din Romania a fost construit in anul 1934 si a fost locuit in fiecare an pana in 2004.Hrana berzelor este variata. Ele mananca insecte (lacuste, greieri), larve, rame, amfibieni, mamifere mici (soareci de camp), serpi si sopârle.
La sfarsitul lunii martie, berzele revin la cuiburile lor din Romania. Masculul ajunge de obicei primul si incepe renovarea cuibului. Dupa ce ajunge si femele, are loc imperecherea. La scurt timp femela depune 2-7 oua, acestea fiind clocite alternativ de ambii perteneri. Dupa 32 de zile, din oua ies pui de barza ce cantaresc 65-80 de grame si sunt acoperiti cu un puf alb. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Pa, pa.

| Zitronen a răspuns:

Barza este o pasare cu picioare lungi si rosii cu ciocul lung si ascutit. Are picioare lungi pentru ca atunci cand sta in apa sa nu o vada pestii.

Ea este alba cu coada scurta, si picioare lungi si rosii.

Barza este o pasare.

Se spune despre berze ca aduc copii.
Numai binehappy

| Nikolle13 a răspuns:

Barza este o pasare migratoare, forma corpului este aerodinamica, aripile sunt lungi fiind o buna zburatoare, picioarele sunt lungi acoperite cu solzi de culoare portocalie, terminate cu 4 degete, 3 in fata legate printr-o membrana scurta si unul asezat in spate, este o pasare carnivora se hraneste cu peste, insecte, trunchiul este alungit terminat cu o coada lunga