| florin1998 a întrebat:

Care este cel mai puternic animal din lume si de ce? fara dinozauri, cel mai bun raspuns primeste fundita

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Balena albastră este, probabil, cel mai puternic animal actual. Cu o lungime de până la 33 de metri şi cântărind aproximativ 180 de tone, cred că este şi cel mai mare animal în viaţă pe Terra. Numai limba ei este mai mare şi mai grea decât un elefant matur, ca să îţi faci o idee. Iar inima sa cântăreşte 600kg. Se pare că, chiar şi în vremea dinozaurilor, ar fi fost animalul cu cea mai mare masă corporală, deşi aici lucrurile nu sunt clarificate (Bruhathkayosaurus e posibil să fi cântărit până spre 220 tone, dar dovezile nu sunt concludente).
În consecinţă, Balena Albastră e cel mai puternic animal.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andrushk_4587 a răspuns:

Cel mai puternic animal este leul se stie pentru ca e mare si rau si imi is placehee hee big grinbig grinbig grin si se numeste si regele animalelor big grinbig grinbig grin fundita?

| Bojthe a răspuns:

Balena alba sau elefantul funda?

| VeVeriţaa a răspuns:

Veve, că e agilă şi isteaţă, puterea nu stă în forţă, ci în minte. :->

| VeVeriţaa a răspuns:

Da, cred că nu mi-aţi studiat prea bine avatarul. Oamenii...
Credeam că funda o primeşte cel mai puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai puternic animal din lume este balena.deoarece este si cel mai mare de pe Terra chiar daca nu este agresiva.este un animal pasnic care este si inteligent.Musculatura nu o foloseste tot timpul decat in atacurile ale balenelor numite orca...sau adeseori si casalotului.sau calmarul urias care si ele, la randul lor sunt animale acvatice foarte puternice.deci dupa parerea mea, cel mai puternic animal de pe Terra este balena, un mamifer acvatic.

| Costy_Regele_1991 a răspuns:

DE parca nu stiti. Leul normal, cu o greutate de 500 kg si o lungime de 3 metri poate omora orice vietate terestra inclusiv un biet elefant. funda?

| Stefan1195 a răspuns:

Cel mai puternic animal din lume este gandacul de balegar: Poate ridica de aproximativ 1.140 de ori propria-i greutate. Daca omul ar poseda o asemenea forta ar fi capabil sa ridice un SUV. In termeni absoluti, cel mai puternic animal din lume este Elefantul care poate ridica peste 9 tone… chiar ridica un SUV.

| Soper a răspuns:

Se pare ca nimeni nu stie
capusa...isi poate cara de 10000 greutatea sa

| Soper a răspuns:

Pai se pare ca nimeni nu spune...capusa.dar nu mai stu sigur din ce tara.isi poate duce greutata sa de 10000