| NemNUZ a întrebat:

Ce inseamna doctor rezident?

2 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

De ce nu cauți în DEX?
Uite aici definiția concretă:
„rezidént, -ă s.m.f. (înv. medical) Absolvent medicinist care își perfecționează practica în spital ◊ „La încheierea fiecărei etape, rezidentul va susține un examen." R.l. 5 X 95 p. 5. "
Baftă!

| panther2007 a răspuns:

Rezidentul este un absolvent de medicina care este in curs de pregatire de specialitate (3-5 ani), in clinici universitare. La sfarsitul rezidentiatului respectivul devine medic specialist in urma unui examen (deci nu mai este generalist, dar poate fi medic specialist in specialitatea medic de familie).