| sergiu2525 a întrebat:

Ce liceu trebuie sa urmez ca sa devin mascat? care sunt conditiile(medie de intrare bla, bla)?

Răspuns Câştigător
| thebestyo a răspuns:

Una dintre principalele condiţii ca cineva să ajungă unul dintre mascaţii IPJ este să fie practicant al sporturilor de luptă. Candidaţii sunt selectaţi din rândul poliţiştilor sau al luptătorilor din trupele speciale ale altor instituţii ale Ministerului de Interne.
Teste dure
Pentru a fi acceptaţi în rândurile mascaţilor, viitorii cagulaţi trebuie să treacă o serie de teste. Primul şi cel mai important este cel psihologic, special conceput pentru luptători. Probele sportive nu sunt nici ele de neglijat. Candidaţilor le este testată rezistenţa prin probe de alergare 1.000 de metri, viteza prin proba de 500 de metri şi tehnicile de autoapărare. Trebuie să treacă şi testul flotărilor, al genoflexiunilor, al abdomenelor şi cel al menţinerii în atârnat. Ultima probă testează cunoştinţele teoretice despre tactică şi modul de intervenţie.
Motivul pentru care DPIR este în căutare de mascaţi este faptul că mulţi dintre ei s-au îndreptat către alte servicii din cadrul Poliţiei.

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Teatru.

| andreutz a răspuns:

Poti face orice liceu, daca mai apoi optezi sa dai la jandarmi...

| borsec a răspuns:

Urmezi orice liceu dar mai apoi dai la Academia Militara, sectia jandarmerie

regis
| regis a răspuns:

Nu conteaza liceul, ca sa devii mascat iti trebuie doar... o masca.

| hugin a răspuns:

Depinde ce fel de mascat ( cel cu masina cu girofar sau ala mai mic care intra pe geam si te intreaba cat e ceasul )
Oricum doar statura ii diferentiaza in ziua de astazi sad

| kitiku a răspuns:

Mi se pare ca liceul militar

| kitiku a răspuns:

Poti merge la ce liceu vrea muschiu tau! apoi te bagi la jandarmei; iti gaci operatie de scadere a iq-ului si gata. Oricum lasand gluma de-o parte trebuie sa fi foarte bine pregatit fizic si stabil psihic sa ajungi acolo, si parca trebuie sa practici ceva sport de contat(=cu bãtaie, exclus sahul, CS, darts...). de ce? din cunostintele mele locurile alea de munca sunt foarte cautate, foarte bine platite, multa lumea vrea sa prinda o pozitie acolo. varsta de iesire din activitatea de teren este undeva la 35 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liceul de mascati....Desi daca stau mai bine sa ma gindesc, ca sa devii mascat nu iti trebuie liceul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce liceu trebuie sa ajung mascat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am
sa te tina corpul nu conteazasa ai clase multe conteaza sa ai tupeu si sa respecti or ce comanda de la ofiter indiferent de pozitie
apoi trebuie sa abt in sensul sa fi kit de cit om