| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de pocnitori, artificii si alte tipuri de genul acesta? Ati fi de acord cu interzicerea lor deoarece pun vietile multora in pericol? Folositi pocnitori, artificii la sarbatori? Sunteti pro sau contra pocnitori?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Eu sunt contra. Daca vrei pocnitori neaparat baga si tu un video de anii trecuti. As fi pro doar in cazul unor folosiri autorizate in locuri special amenajate cu ocazia unor evenimente importante. Daca toti ar fi responsabili si le-ar folosi constiincios nu as avea nimic impotriva insa multi sunt inconstienti si fac victime. Sunt copii teribilisti care iti arunca petarde in fata, dau drumul la rachete spre masini si tot asa. Sunt de acord cu interzicerea lor.

22 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mie nu imi plac. Pute fumul ala si, intr-adevar, unele sunt periculoase. Petardele nu mai sunt legale, dar in fiecare an se gasesc cativa care fac rost si atunci cand ii aud "sarbatorind" ma bucur ca sunt in casa si ca nu am sechele din vreun razboi.

mira
| mira a răspuns:

Petardele si alte materiale asemenea sunt interzise prin lege. Exista doar o scurta perioada in preajma Anului Nou cand pot fi folosite.La noi legea nu se respecta.

| Orannginna a răspuns:

Le folosesc exclusiv in noaptea de Revelion. In rest, sunt impotriva lor. happy

| Marii a răspuns:

Sunt pro artificiilor! Fara ele de sarbatori e plictisitor.
Si care-i problema mea ca uni sunt dobitoci si nu stiu sa le foloseasca sau ca parintii sunt aiuriti si isi lasa copiii sa se joace cu ele?
Eu nu prea folosesc pentru ca mereu ajung sa fiu cea care tine paharele si sampania, dar imi plac la nebunie. happy

| Cretzule a răspuns:

Sunt pro dar eu nu sunt in tara de revelion si in Austria sunt permise

| Mihai_6663 a răspuns:

Sunt deja interzise de acum 2-3 ani... As folosi dar mereu uit sa ma duc sa le cumpar.mai ales ca trebuie sa fiu atent sa nu ma vada cineva.
Sunt pro pentru ca stiu cum sa le folosesc si nu pun nimic in pericol

| vlad91 a răspuns:

Sunt de acord si anual ard kilograme de pocnitori si artificii pentru ca sunt pur si simplu o pasiune a mea big grin

| DnBSniperZs a răspuns:

Sunt pro. In fiecare an imi iau si merita. E pur si simplu super tare

| isa_9377 a răspuns:

Clar! nu sunt de acor cu pocnitori si artificii folosite de persoane neautorizate si care nu se pricep sa le foloseasca.
Dar atata timp daca le foloseste o persoana autorizata sunt de acord.Si doar de revelion adica cand trebuie folosite de fapt...

| simoSTAR a răspuns:

As fi de acord pentru ca imi sperie cainele :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io zic ca as faine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de fiecare data imi iau ca imi plac la nebunie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieu zic ca cine a interzis pocnitorile a facut cea mai mare greseala.Si in rest cine e de vina ca umbla toti
cu ele.Sun pro cu petarzile. Si ori cum nu am avut nici un incident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CONTRA. In afara de faptul ca mereu sunt folosite indeosebi de inconstienti care provoaca victime, sperie animalele. Mi se pare un mod stupid de manifestare a dobitocului uman; cu cat observ comportamentul uman mai mult, cu atat imi plac mai mult cainii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu interzicerea lor. Folosesc pocnitori si artificii de sarbatori. Sunt pro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revelioni fara pocnitori si artificii, nu e. care mai e sentimentul aclea de fericire si bucurie?
Intradevar, inconstienti aia care nu stiu sa le foloseasca sa li se confiste marfa si sa aiba interdictie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pro.
Nu folosesc decat in luna decembrie si pana pe 10 ianuarie (a doua zi dupa ziua mea). Nu folosesc decat cu un foc si din acelea care sunt pe baza de joc de lumini (seamana cu arici).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pro, bai astea le folosim numai de reverlion, dupa si inainte si sunt complet pro!

| andrey18 a răspuns:

Toti vorbiti dar nici unul nu veniti cu o idee/argument concret prin care totusi sa le fie satisfacute dorintele si celor care sunt pro, ca daca tot e democratie atunci asa sa fie!
Cred ca parerile celor PRO au fost destule, astfel incat nu trebuie sa mai vin si eu cu alte contraargumente, ci sa vin cu o idee prin care acestea ar putea fi permise, sub anumite conditii.
M-am tot gandit si am gasit o solutie:
- Pentru comercializarea materialelor pirotehnice sa fie infiintate centre special amenajate cu autorizatie si licenta.
- Pentru achizitionarea acestora ar trebui impusa o varsta minima de 16 ani si... (asta-i cea mai tare parte care ar trebui sa rezolve orice problema in legatura cu "incidentele") si anume ca cel ce achizitioneaza materialele pirotehnice sa semneze un act(proces verbal) prin care isi asuma pe propria raspundere conditiile de utilizare. In caz de nerespectare -> pedeapsa. Pe aceasta cale si cumparatorul este mai constiincios si mai atent la folosirea pirotehnicelor.

Mi se pare ca in Germania exista acest sistem, si probabil ca si in alte tari.
Sa va aud acum. Daca nici solutia asta nu vi se pare buna...atunci aveti o problema straight face

| andrei14_5847 a răspuns:

Frate eu s pro pentru ca pana la urma am ajuns asa din cauza unora care nu au habar sa le foloseasca eu si multi altii cum pot avea mai mult creier ca aia, ideea lui andrey18 mi se pare buna si unchimiu este in Germania dar acolo este alta treaba