| myself_9883 a întrebat:

Ce parere aveti despre "interzicerea propagandei politice in scoli". Voi sunteti pro? Contra? De ce?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mi se pare absolut normal ca scoala si biserica sa fie total apolitice.
La biserica nu ma duc din convingere, dar, la scoala merg vreau-nu vreau. Acolo lucrez cu copii, care sunt foarte usor de influentat. Si, chiar daca nu au drept de vot, au guri bogate si isi bat parintii la cap cu "asa a zis doamna".
Cred ca fiecare persoana cu drept de vot trebuie sa-si foloseasca gandirea, creierul pentru a judeca singura ce sa voteze.
Singura "propaganda" pe care as face-o oriunde ar fi pentru a-i convinge pe oameni ca absenteismul nu este o optiune atunci cand e vorba despre exercitarea unui drept pentru care au murit oameni (chiar daca in conditii inca neelucidate.
In rest, fiecare are dreptul la parerea si la optiunea sa.

1 răspuns:
| stweety10 a răspuns:

Contra total. Aud peste tot de porcariile pe care le fac. Nu vreau sa ajung la scoala si sa acult ideile cu care isi sustine fiecare partid scopul si teoria, in fond nici`unul nu isi respecta promisiunile... Eu ma duc la scoala sa invat ceva care sa imi fie util peste cativa ani, nu sa aud prostiile lor. Nu vreau sa ma mai imbolnavesc si de prostie, ma imbolnavesc in fiecare zi de 'inima rea' cand aud ca politicienii 'se scalda' in bani si restul` lumii moare de foame.